Araç muayenesi hakkında bilmeniz gereken her şey

Araç muayenesine gitmeden ya da TÜVTÜRK’den sorgulama yaparak randevu almadan önce mutlaka bilmeniz gereken ve muayeneye gitmeden önce yanınızda bulundurmanız gereken evraklar hakkında bilgi sahibi olmak için bu haberimizi mutlaka okumanızda fayda var.

Araç muayenesinde son torba yasa ile gecikme bedellerine büyük indirimlergelmişti. Muayene ücretlerini zamanında ödeyen sürücülerin tepkisi nedeniyle, sonrasında düzenli muayene yaptıranlara da bir indirim yapılacağı açıklaması yapılmıştı.

Araç muayenesi hakkında bilmeniz gereken ve ihtiyaç duyacağınız herşeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Aracınızı muayeneye götürürken ilk yapmanız gereken şey randevu almak. Artık randevusuz muayene yapılmıyor. Muayene randevunuzu online olarak TÜVTÜRK’ün bunun için açtığı şu siteden veya 0850 222 88 88no’lu çağrı merkezini arayarak alabilirsiniz.

Muayeneye gitmeden önce aracınızın borcunu kontrol etmenizde yarar var çünkü borcu olan araçlar muayene edilmiyor. Trafik borcunuzu şuradan,  OGS kaçak geçiş cezanız varsa buradansorgulayabilirsiniz.

Yanınızda bulundurmanız gereken belgeler

Aracınızın muayene edilebilmesi için geçerli bir de egzoz emisyon ölçümüne sahip olmalısınız. Bu belgenin olmaması “ağır kusur” sayılıyor. 2014 yılı için egzoz ölçüm fiyatı 35 TL, eğer ilk defa yaptıracaksanız 6 TLda ruhsat belgesine vermeniz gerekiyor. Genel muayene randevusu alırken bu ölçümü de yaptırmayı seçebiliyorsunuz.

Muayene için yanınızda götürmeniz gereken belgelerin başında TC Kimlik numaranızın olduğu herhangi bir kimliğin ( nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanında “Ruhsat” geliyor. Eğer devir durumu varsa noterden verilen ve tarihi dolmamış geçici araç tescili belgesini götürmelisiniz.

Trafik sigortası insan taşıyan tüm araçlarda zorunlu bir belge, gitmeden tarihini de mutlaka kontrol edin.

LPG/CNG’li araçlarda tankın üzerindeki bilgi etiketinin okunabilir olması gerekiyor. Aracınızı sonradan LPG/CNG’ye çevirttiyseniz “Montaj Tespit Raporu” ve “Gaz Sızdırmazlık Raporu” nuzu da yanınızda bulundurmak durumundasınız. Aracınız daha önce bu raporlardan onay alamamışsa yeniden yaptırmanız ve yenisini getirmeniz gerekiyor.

Eğer muayeneye götüreceğiniz araç size ait değilse, bir ay içinde bir sefere mahsus muayene yaptırabilirsiniz. Fakat size ait olmayan bir başka aracı yine muayeneye götürmek isterseniz vekalet belgesi isteniyor. Kendi araçlarınız için bu şekilde bir sınır bulunmuyor.

Bunların dışında eğer aracınızda değişiklik yapılmışsa ayrıca yetkili mühendis tarafından çizilen onaylanmış tadilat projesi ve hesapları ve Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı odalardan alınmış trafik tescil müracaat ve işlem formu gerekiyor.

Araç muayene bedeli 2014 yılında ne kadar?

Muayene ücretleri otomobiller, minibüsler, kamyonetler, özel amaçlı taşıtlar, arazi taşıtları, römork ve yarı römorklar için 165,20 TL. Motosikletler, motorlu bisikletler römorklu veya römorksuz traktörler için 86,95 TL.Otobüs, kamyon çekici ve tankerler içinse rakam 223,02 TL olarak belirlendi.

Muayeneden tek seferde hızlıca geçmek için

Muayeneyi tek seferde geçebilmek için şu tavsiyelerimize göz atmak isteyebilirsiniz. TÜVTÜRK’ün muayene öncesi ön hazırlık kontrol listesinede bir bakmanızda yarar var.

Ortalama bir muayene 2 saat sürüyor. Sıra makinesinden sıra alıp, belgelerinizle birlikte görevlilerin sizi çağırmasını bekliyorsunuz. Muayene sırasında hem otomobillerde hem motosikletlerde bir çok detaylı kontrol yapılıyor. Otomobiller için nelerin kontrol edildiğini şuradan,motosikletler için buradan görebilirsiniz.

Muayeneniz tamamlandığında belgelerinizin eksik olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Bir çok aracın muayeneye geldiği istasyonlarda gözden kaçmalar olabiliyor.

Muayene Sonuçlarınız

Araç muayenesi 4 farklı şekilde sonuçlanabiliyor; kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ve emniyetsiz. Her durumda muayene raporunuzu bir sonraki muayeneye kadar saklamanız gerekli.

Aracınızın kusursuz ve hafif kusurlu çıkması durumunda, aracınıza etiket, trafik belgesine de hologram yapıştırılarak raporunuz teslim ediliyor.  Ağır kusurlu veya emniyetsiz çıkarsa, eksiklerinizi tamamlayarak bir ay içinde ücretsiz bir muayeneye gitmeniz gerekiyor. Eksiklerinizi tamamlamadan giderseniz yeni bir muayene ücreti ödemeniz gerekiyor. Emniyetsiz çıkması durumunda ayrıca durum en yakın Trafik Zabıtası’na da bildiriliyor. TASIT.COM

Araç muayenesi, trafikte ki motorlu araçların teknik şartlara uyup uymadığının tespit edilebilmesi için belli zaman aralıklarında yapılır. Muayenenin bu zaman aralıklarında yaptırılması zorunludur. Ancak bazı özel durumlarda muayene zamanı gelmeden öncede özel muayene yapılır. Buna örnek olarak ise; kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülen araçlar verilebilir. Muayene zamanı gelmiş ancak yaptırılmamış araçların tespiti halinde para cezası uygulanır. Araç trafikten men edilir ve en yakın muayene istasyonuna gönderilir.

  • Araç muayenesi hakkında bilmeniz gereken ve ihtiyaç duyacağınız herşeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Aracınızı muayeneye götürürken ilk yapmanız gereken şey randevu almak.
  • Araç muayenesi hakkında bilmeniz gereken ve ihtiyaç duyacağınız herşeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Aracınızı muayeneye götürürken ilk yapmanız gereken şey randevu almak.
  • Muayene sonrasında mutlaka size verilen raporu inceleyin ve raporla beraber diğer gerekli evrakların tam olduğundan emin olun.  Araç muayenesi öncesi yapılması gerekenler .
  • işlemi, aracın trafikte güvenli bir şekilde bulunabilmesi için gerekli testleri içeriyor ve her araç için zorunlu.  Araç muayenesi hakkında bilmeniz gereken her şey bu kadar.
  • Araç muayenesi hakkında bilmeniz gereken ve ihtiyaç duyacağınız herşeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Aracınızı muayeneye götürürken ilk yapmanız gereken şey randevu almak.
  • Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler .  kendine yapacağınız bazı kontroller ile araç muayenesine kabul ve muayenede sorun yaşamanızın önüne geçilebilir.
  • 34. maddesi gereğince zorunludur ve sadece yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK’te araç muayenesi yapılır.  TÜVTÜRK Araç Muayenesi İçin Gereken Evraklar.
  • Araç muayenesinde son torba yasa ile gecikme bedellerine büyük indirimlergelmişti.  Araç muayenesi hakkında bilmeniz gereken herşey haberin kaynağı En Son Haberler.
  • Galaxy S6 Edge Hakkında Her Şey . 29 Temmuz 2015.  Zamanında muayenesi yaptırılmayan araçlara her ay için yüzde 5 gecikme faizi uygulanacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir