Antik havuzda yüzme keyfi!

Antik havuzda yüzme keyfi!

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale’de, yerli ve yabancı turistler, sıcak havaya karşın 2 bin 500 senelik antik termal havuzda şifa arıyor.

Kentteki tarihi Hierapolis Antik Kenti’nde bulunan, yaz kış yurt içi ve dışından ziyaretçilerine sağlık hizmeti sunan antik termal havuz, sezonun en yoğun günlerini yaşıyor.

Antik çağdan bu yana termal tedavi merkezi olarak bilinen Pamukkale’de, milattan sonra 692’de meydana gelen depremde, sütunların yıkılması ve termal suyun birikmesi ile doğal yollarla oluşan Hierapolis’deki antik havuz, dört mevsim değişmeyen 36 derecelik suyu ile yazın farklı bir deneyim sunuyor.

Günde 2 bin 500 kişi giriyor

Antik havuza yaz sezonunda günlük ortalama 2 bin 500 kişi giriş yapıyor. Kışın ise bu sayı 400 civarına düşüyor. Daha çok Rus misafirlerin girdiği havuzu zaman zaman Uzakdoğulu turistler de tercih ediyor.

Kentin kaplıcaları ile ünlü bir diğer bölgesi Karahayıt’taki termal tesisler ise özellikle yaz döneminde yerli ve yabancı turistlerin şifa bulmak için tercihleri arasında yerini alıyor.

Karahayıt’taki 60 derece sıcaklığa sahip ve demir bakımından zengin “kırmızı su” romatizma, dolaşım sistemi, astım ve bronşit ve deri rahatsızlıkları için mevsimin normal seviyelerinin üstünde seyreden sıcak havalarda bile tercih ediliyor. Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden gelen turistler, 39 dereceye varan hava sıcaklığına karşın günlerini termal suda geçiriyor.

Şen: Sıcak suda yüzmek inanılmaz

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen,  yaptığı açıklamada, Pamukkale’ye yaz kış dünyanın dört bir tarafından turist geldiğini ifade etti.

Şen, antik havuz suyunun, kalp damar hastalıkları, romatizma, deri, felç ve sinir hastalıklarına, içildiğinde de mide ve barsak rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanıldığı için talep gördüğünü ifade etti.

Pamukkale’nin her dönemde şifa arayan insanların ilgisini çekmeyi başardığını anlatan Şen, “Bölgedeki oteller, özellikle yaz tatili için % 100 doluluk oranına ulaştı. Tesislerimizin birçoğu yoğun talepten dolayı rezervasyonlarını kapattı. Karahayıt bölgesindeki termal su sebebiyle insanlarımız sıcak havalara karşın suya girmekten çekinmiyor.” şeklinde konuştu.

Tatilini Pamukkale’de geçiren Rus Aleksey Anatoliy ise yazın açık havada sıcak suya girmenin keyfini yaşadıklarını belirterek, “Aslında bu çok alışkan olmadığım bir durum. Önce suyun soğuk olduğunu düşünmüştüm ama sıcak su ile karşılaşınca bu durum çok hoşuma gitti. Sıcak havaya karşın termal sıcak suda yüzmek inanılmaz güzeldi.” ifadelerini kullandı.

Galina: Burası süper ötesi bir yer

Rusya’dan gelen Viktoriya Galina da arkadaşlarının tavsiyesi ile Pamukkale’ye geldiğini ifade ederek, “İlk kez Pamukkale’ye geliyorum. Hava sıcak olmasına karşın suyu sıcaklığı beni hiç rahatsız etmedi. Suyun içerisinde âdeta vücuduma masaj yapılıyor hissi vardı. Burası süper ötesi bir yer ve çok güzel fotoğraflar çektim.” şeklinde konuştu.

Anna Anastasiaysa üçüncü kez Pamukkale’ye geldiğini ifade etti.

Romatizma rahatsızlığı bulunan Osman Kalaycıoğlu da sıcak havaya karşın rahatlamak için termal suya girdiğini ifade etti.

İstanbul’dan gelen Serdar Sağlam da hava sıcaklığının yüksek olmasına karşın sıcak suyun insanı içine çektiğini ifade etti.

Ayaklarında uyuşma olduğunu anlatan Müzeyyen Güvendi’yse suya girdikten sonra psikolojik olarak bir rahatlama hissi oluştuğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir