Anne ve Babanın Kan Grubuna Göre Çocukları Hangi Kan Grubundan Olur?

Anne ve babanın kan grubuna göre çocukları hangi kan grubunda olur? sorusunun yanıtını aradığımız bu konumuzda kan grupları ve doğacak çocukların anne-baba ile kan bağlantılarını anlatacağız.

İnsanoğlu kanın vücud için ne kadar önemli oluğunu keşfettikte sonra bir çok çalışma gerçekleştirdi. Bunlardan en önemlisi kan naklidir. Ağır kanaması olan hastalara kan vererek, kaybedilen kanı insana yeniden kazandırmak ve böylelikle yaralının sağlık durumunun daha kötüye gitmesini önlemek amaçlandı. Yapılan kan nakillerinin büyük çoğunluğu başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun nedenini araştıran bilim adamları şöyle bir sonuca vardı; insanların kanı bir biriyle uyuşmuyor. Bunun üzerine giden bilim adamları, kandaki antikorlardan kanları gruplara ayırılacabileceğini buldu. Kan A, B, AB, 0 olmak üzere 4 gruba ayrılırken, rh negatif ve pozitif olmak üzere kendi her kan grubu kendi içerisinde 2 bölüme ayırıldı. Her vatandaşın kendi kan grubunu bilmesi hayati önem taşımaktadır. Kan grupları konusunda sadece kendi grubumuzu bilmek yeterli değildir.

Hangi kan grupları birbiriyle uyuşur? Kan uyuşmazlığı nedir? Anne, baba kan grubuna göre çocuğun kan grubu ne olmalıdır? Sizler için araştırdık…

Kan grupları aslında sadece grubumuzu bildiğimizde yeterli gibi görünse de karmaşık bir yapıya sahiptir. Her bir kan grubunun kendine özgü özellikleri vardır. Her grup kendi grubuna kan verebilirken, farklı grubada kan verebilir, yada herkese kan veren grup kimseden kan almayabilir.

Hangi Kan Grubu Kime Kan Verir, Kan Alır?

AB Rh+ Tüm kan gruplarından kan alabilir. AB Rh- Tüm Rh- kan gruplarından kan alabilir. A Rh+ O Rh- O Rh+ A Rh- A Rh+ kan alabilir. A Rh- O Rh- A Rh- kan alabilir. B Rh+ O Rh- O Rh+ B Rh- B Rh+ kan alabilir. B Rh- O Rh- B Rh- kan alabilir. O Rh+ O Rh- O Rh+ kan alabilir. O Rh- O Rh kan alabilir.

AB Rh+ AB Rh+ kan verebilir. AB Rh- AB Rh- AB Rh+ kan verebilir. A Rh+ A Rh+ AB Rh+ kan verebilir. A Rh- A Rh+ A Rh- AB Rh+ AB Rh- kan verebilir. B Rh+ B Rh+ AB Rh+ kan verebilir. B Rh- B Rh+ B Rh- AB Rh+ AB Rh- kan verebilir. O Rh+ Tüm Rh+ kan gruplarına kan verebilir. O Rh- Tüm kan gruplarına kan verebilir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı erkek pozitif (+) kadın negatif (-) ise ailede kan uyuşmazlığı vardır. Bu ailede doğan çocuk eğer negatif (-) kan grubuna sahipse sağlık sorunlarına neden olabilir. Evlilik öncesi sağlık kontrollerinde bu uyuşmazlık incelenmektedir. Uyuşmazlık olan çiftler bilgilendirilirken, çiftler aşı vurulmalıdır.

Çocuğun Kan Grubu Ne Olmalıdır?

Ailedeki anne babaların kan grupları çocuğun kan grubunu belirlemektedir. 0 grubu ile AB grubu anne babanın çocukları her zaman ya A grubu ya da B grubu doğar. Bu çiftin AB yada 0 grubu çocukları olamaz. 0 grubu ile 0 grubu çiftin her zaman 0 grubu çocukları olur. AB ve AB grupları olan anne babadan hiç bir zaman 0 grubu çocuk doğmaz. A; B ya da AB grubu çocuk doğar. A ve B gruplarında ki çiftlerin A; B, AB ya da 0 grubu çocukları doğabilir. AB kan grubuna sahip birisi hangi kan grubuyla birleşirse birleşsin hiçbir zaman 0 kan grubu çocuğu olmaz. 0 kan grubu hangi kan grubuyla eşleşirse eşleşsin hiçbir zaman AB kan grubu olan bir çocuğu olmaz.

Anne ve Babanın Kan Grubuna Göre Çocukları Hangi Kan Grubundan Olur?

Kan grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir . A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya – değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8’li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye ‘de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh grubu denir. Türkiye ‘de Kızılay ‘ın verilerine göre en fazla bulunan ve en çok ihtiyaç duyulan grup A Rh ‘dir. RH faktörü, Rhesus maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.

Anne Ve Babanın Kan Grubuna Göre Çocukları Hangi Kan Grubundan Olur? Özet Bilgiler

  • Anne ve babadan gelen genler aynı karakteri taşıyorsa homozigot, farklı karakterlerde genler taşıyorlarsa heterozigot olarak adlandırılır. Homozigot anne ve babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır.
  • Anne , baba kan grubuna göre çocuğun kan grubu ne olmalıdır?  0 grubu ile AB grubu anne babanın çocukları her zaman ya A grubu ya da B grubu doğar. Bu çiftin AB yada 0 grubu çocukları olamaz.
  • Annenin kan grubu homozigot karakter sıfır olduğunu göre anneyi 00 olarak alırız. Babanın kan grubu homozigot da olabilir heterozigotta yani baba ya BB ya da B0 olabilir.
  • Babanın kan grubu homozigot da olabilir heterozigotta yani baba ya BB ya da B0 olabilir.
  • Anne ve babadan gelen genler aynı karakteri taşıyorsa homozigot, farklı karakterlerde genler taşıyorlarsa heterozigot olarak adlandırılır. Homozigot anne ve babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır.
  • Kan grupları anne ve babadan çocuklarına Mendel kanunlarına göre genetik olarak aktarılır.  Homozigot anne ve homozigot bir babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır.
  • Etiketler: anne ve babanın kan grubu , çocuğun kan grubu , kan grubu rh, kan grupları , kan grupları şeması.  Bu durumda çocuğunuzun O olma olasılığı vardır. Ayrıca Rh pozitif baba ve Rh negatif annenin çocuğu Rh negatif veya pozitif olabilir.
  • Kan grupları anne ve babadan çocuklarına Mendel kanunlarına göre genetik olarak aktarılır. Buna göre anneden 1 ve babadan 1 gen çocuğa aktarılır.  Homozigot anne ve homozigot bir babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır.
  • Bebeğin kan grubu . Her anne baba doğacak çocuğun kan grubunu merak eder ve bunun basit bir şekilde nasıl hesaplanacağını merak eder.  Anne ve baba A ve B grubu olduğunda; A0 ve B0 ( kan gruplarına 0 ekliyoruz ve yanyana yazıyoruz.
  • Örneğin her ikisi de 0 Rh( ) olan çiftin çocukları da mutlaka aynı gruptan olacaktır.  Eğer çocuk baba gibi Rh(+) kan taşırsa annenin kanında oluşan bağşıklık maddeleri çocuğun kanına zarar verir.

Tags:
6 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir