Ankara’daki Hain Saldırıyı PKK’nın Kollarından TAK Üstlendi

Ankara Kızılay’daki hain saldırıyı kimin yaptığı belli oldu. Pazar gecesi düzenlenen ve toplam 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısını PKK’nın kolu olan Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) örgütü üstlendi.

Örgüte bağlı bir internet sitesinde yayınlanan açıklamada saldırıyı “Seher Çağla Demir komutasında bir birimin” yaptığı ifade ediliyor ancak sayı ya da diğer isimler konusunda ayrıntıya girilmedi. Ayrıca saldırının “Cizre’de yaşananların intikamını almak” amacıyla gerçekleştirildiği ve aslında güvenlik güçlerinin hedeflendiği belirtiliyor. “Birimimiz hedefine yöneldiğinde yapılan polis müdahalesi sivil kayıpların da olmasına yol açmıştır” denilen açıklamada, bu kayıplardan dolayı üzüntü ifade ediliyor. Fakat eylemlerin süreceği de belirtiliyor.

TAK kimdir?
Şubat ayında Ankara’da gerçekleştirilen ve 29 kişinin hayatını kaybettiği diğer bombalı saldırıyı da TAK üstlenmişti. Örgüt Aralık 2015’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na havan topuyla düzenlenen saldırıyı da üstlenmişti. PKK lideri Cemil Bayık, Şubat ayındaki Ankara saldırısının ardından yaptığı açıklamada, “Militarizmin merkezinde yapılan eylem de halkımıza karşı yürütülen insanlık dışı vahşi soykırımcı katliamlara karşı misilleme eylemi olabilir” demişti. TAK daha çok Batılı kentlerde, hem güvenlik görevlileri hem de sivilleri hedef alan saldırılar düzenleyen bir örgüt. PKK, TAK’ın kendisine bağlı olmadığını söylüyor. TAK da PKK’dan ayrılarak kurulmuş bir yapı olduğunu belirtiyor. Ancak iki örgütün organik bağlarını koruduklarına inanılıyor. TAK, ABD’nin de ‘terör örgütleri’ listesinde yer alıyor.

2015 Ankara saldırısı, 10 Ekim 2015’te yerel saatle 10:04 civarında Ankara ilinin Altındağ ilçesinin Ulus semtindeki Ankara Garı kavşağında düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül bombalı intihar saldırısı .

10 Ekim’de DİSK , KESK , Türk Tabipleri Birliği , TMMOB , HDP ve pek çok sivil toplum örgütünün katılımıyla Barış Mitingi düzenlendi. Fakat yürüyüş başlamadan yürüyüş alanına kortej hâlinde ilerleyen grupların bulunduğu Tren Garı kavşağında, 3 saniye arayla 2 patlama gerçekleşti. Patlamanın ardından ambulanslardan önce polis meydana ulaştı. Meydandaki herkesi alandan çıkartmaya başlayınca yaralılara yardım etmek isteyen göstericiler, engellendikleri için polisi protesto etti. Bunun üzerine polis gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Saldırı sonrası RTÜK tarafından yayın kuruluşlarına geçici yayın yasağı getirilmiştir ve internet servis sağlayıcıları tarafından bazı sosyal medya sitelerine erişim engeli uygulanmıştır.

  • Fırat Haber Ajansı (ANF), Ankara 'da 28 kişinin yaşamını yitirdiği, askeri servislerin hedef alındığı saldırıyı , PKK ' nın bir kolu olarak bilinen TAK 'ın üstlendiğini duyurdu.
  • geçtiği habere göre, Ankara 'da 13 Mart Pazar akşamı düzenlenen hain terör saldırısını PKK ' nın bir kolu olan TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) isimli terör örgütü üstlendi .
  • hain terör saldırısını terör örgütü PKK ' nın bir kolu olan TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) isimli örgüt üstlendi . TAK , 17 Şubat' taki Ankara saldırısını da üstlenmişti .
  • ANKARA , (DHA) İSTANBUL Beşiktaş'ta dün akşam Beşiktaş Bursaspor maçı çıkışı  hain saldırıyı , bölücü terör örgütü PKK ' nın metropollerde eylem yapan kolu TAK üstlendi .
  • Ankara 'da düzenlenen hain saldırıyı Terör örgütü PKK ' nın bir kolu olan TAK üstlendi .
  • İstanbul Yenibosna'da dün gerçekleştirilen ve 10 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı PKK bağlantılı TAK üstlendi .
  • gerçekleştirilen ve 37 kişinin öldüğü terör saldırısını PKK uzantısı TAK üstlendi .
  • kaybettiği hain saldırıyı PKK ' nın yan kolu TAK üstlendi .  Ve son olarak Diyarbakır Bağlar'da 2'si polis 11 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı yine TAK üstlendi .
  • Ankara 'da düzenlenen hain saldırıyı Terör örgütü PKK ' nın bir kolu olan TAK üstlendi .  Foto: DHA Ankara ’ daki hain saldırıyı TAK isimli terör örgütü üstlendi .
  • Başkent Ankara 'da düzenlenen hain terör saldırısını , PKK ' nın bir kolu olarak bilinen TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) isimli terör örgütü üstlendi .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir