Angela Merkel İçin Parlamento Seçimleri!

Almanya Başbakan’ı Angela Merkel geçtiğimiz günlerde mültecilerin sığınmaları adına önemli konuşmalar yapmıştı. Almanya’da Pazar günü sadece 3 eyalet olmak üzere parlamento seçimleri yapılacak. Bu aynı zamanda Angela Merkel’in sığınmacı politikası adına küçük referandum olarak değerlendiriliyor.

Bu seçimler yalnız eyalet parlamentosu seçimleri gibi görünse de pazar günü üç eyaletle sınırlı olarak yapılacak seçimler Merkel’in sığınmacı politikası konusunda referandum olarak değerlendiriliyor. Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) oy kaybetmesiyle ve AFD için bir yükseliş olarak öngörülmesi sonucu Merkel’in sonunun geldiği tahminleri yürütülüyor.

Baden-Württemberg eyaletinin doğusunda bulunan Ellwangen şehri, ülkedeki bu duruma en güzel örnek olarak gösterilebilir. Takriben 25 bin nüfuslu şehirde işsizlik yok denecek kadar az olmakla birlikte, orta sınıf güçlü. Refah içinde yaşayan bir belediye statüsünde bulunuyor. CDU ise bu kentte hala gücünü koruyor. Bu küçük kent 2014 senesi sonunda, bin kadar sığınmacıyı kabul edeceğini söyleyerek manşetlerde yer edinmişti. Sığınmacılara gösterdiği ‘hoşgeldin‘ kültürüyle adından sıkça söz ettiren kente hesaplanandan çok daha fazla sığınmacı gelince işler çığırından çıktı. 2015 yazı itibariyle sığınmacı sayısı 4 bin 600’e yaklaştı.

Dostane olarak yorumladıkları şehrin havası bozulmaya başladı ve o sırada bir silah ateşlendi. Pazar meydanının tam ortasında bir Suriyeli mülteci başından vuruldu fakat şans eseri kurtuldu. Sığınmacı barınaklarındaki toplu halde büyüyen kavgalar da huzursuzluğu artırdı. Şu an itibariyle de seçimler yapılıyor. Merkel’in sığınmacı politikası bir numaralı konu haline gelerek gündeme oturdu.

Saksonya-Anhalt, Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg’de yaklaşık olarak 12 milyon 600 bin seçmenin sandık başına çağrıldığı belirtilen seçimler 13 Mart Pazar günü yapılacak. Eyalet seçimlerindeki oyların federal politikalar üstündeki baskısı hiç bu kadar fazla olmamıştı. Aynı şekilde eyalet seçimlerindeki eğitim, asayiş gibi klasik konular, sığınmacı politikalarının gölgesinde kaldı. Bu durum da Merkel’i oldukça rahatsız ettiği gelen bilgiler arasında

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir