Alışveriş Sonrası Yorumlarımızı Nerede Paylaşıyoruz?

Türkiye’deki internet kullanıcıları ile dünya ortalamasını karşılaştırmanın yanı sıra global ölçekteki trendlere de yer verilen raporda; tüketicilerin ürün keşfinden başlayarak marka elçisi olmaya kadar giden yolda marka ile online etkileşimleri inceleniyor. Raporun bu bölümünde tüketicilerin alışveriş sonrasında yorumlarını paylaştığı platformlar, internet üzerinden en çok konuşulan ürünler ve marka elçisi olma motivasyonları yer alıyor.

Raporun tamamına Campaign Türkiye Dergisi Aralık sayısından ulaşabilirsiniz.

Alışveriş Sonrası Yorumlarımızı Nerede ve Nasıl Paylaşıyoruz?

Türk tüketicilerin satın alma sonrası marka ve ürün hakkındaki yorumlarını online olarak nerede ve ne şekilde paylaştıklarını inceledik. Türkiye’deki aktif internet kullanıcıları, olumlu ya da olumsuz ürün eleştirisi yapmaktan hiç çekinmiyor ve online platformları bu konuda oldukça aktif olarak kullanıyor. Geri bildirimde kullanılan online platformların başında e-mail (%37) ile sosyal ağlar (%30) geliyor. Dünya geneli ise bu konuda daha etkili sonuçlar elde edebilmek adına, marka ile birebir temas amaçlı mağazaların online sitelerine görüş bırakmayı tercih ediyor (%32). E-mail kullanım oranının ise Türkiye’ye göre bir hayli düşük olduğu gözleniyor. Marka ve ürünler ile ilgili daha çok kendi aramızda paylaşımda bulunmayı tercih etsek de, sosyal ağlardaki gruplar (%21) ve forumlar gibi sosyal platformlarda da düşüncelerimizi paylaşmaktan çekinmiyoruz.

 

İnternet Üzerinde En Çok Konuştuğumuz Ürün: Cep Telefonları

Türkiye’de online platformda konuşulan ürün ve marka kategorileri oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Tüketicilerin hayatlarını mobile ve online iletişim dünyasına entegre ettiği yadsınamaz bir gerçek iken, online olarak hakkında en çok görüş bildirilen kategorilerin başında cep telefonlarının (%25), bilgisayarların (%21) ve online servis uygulamalarının (%21) gelmesi şaşırtıcı bir sonuç değil. Bu ürünlerin ardından film (%20), müzik (%20), moda-giyim (%19) ve otomobil (%18) geliyor. Ayrıca politika (%18), kitap (%17) ve gezi/tatil (%17) de görüş bildirmede açık olduğumuz konular arasında yer alıyor. Dünya genelinde de mobilin ve online’ın hakimiyeti kendini gösteriyor; dünyada en çok fikir paylaşılan ürünlerin başında cep telefonları (%29) ve bilgisayarlar (%27) geliyor. Dünya genelinde, 2009-2013 yılları arasında internet üzerinden konuşulan ürünlerin büyüme oranı incelendiğinde ortaya çıkan sonuç teknolojinin hayatımıza hızla entegre olduğu gerçeğini bir kez daha kanıtlar nitelikte.

 

  • Raporun tamamına Campaign Türkiye Dergisi Aralık sayısından ulaşabilirsiniz.
  • Raporun tamamına Campaign Türkiye Dergisi Aralık sayısından ulaşabilirsiniz.
  • Alışveriş sonrası : en sağlam alışverişler bile  Soru: Kargomun nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim?  Yorumun Devamı Yoruma Git. 43 20playback | 5 ay.
  • Eğer eksik bir şey varsa yorum olarak belirtebilir ve önerilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.
  • Vergiyi sadece yaptığımız alışveriş sonrası aldığımız fiş ya da fatura ile ödemeyiz.  Bu sebepten alışverişten sonra mutlaka fişimizi almalıyız.
  • Önceden alışveriş yapmış kişilerin yorumları internet üzerinden araştırılmalı, sipariş verdikten sonra ürün kaç gün içinde eline ulaşıyor ya da gönderim sonrası   Paylaş .
  • Fiş denir iyi ödevler . Yorumlar (1). Şikayetim var! 4 4 4.  Alışverişten sonra aldığımız belgeye FİŞ denir.
  • türkiye fiyatlarına göre baya ucuzlar. bir arkadaş alışveriş deneyimlerini paylaşmış bana çok   haberi yok kargo bir kaç gün sonra tekrar ortaya çıktı ayrıca en önemli etken ise.
  • Yorumlar . Paylaş .
  • 2 İade sürecini başlatın: a.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir