Albino nedir? Albino Hakkında Bilgi

Albino hastalığı son dönemlerin en çok konuşulan hastalıklarından biri, albinizm ve akşınlık da denen bu hastalık soydan(ırsi) geçen bir metobolizma hastalığıdır. Bizde sizler için bu hastalığın tüm detaylarını araştırdık. Albino nedir? Akşınlık(Albinoluk) hastalığının nedenleri nelerdir? Albino hastalığı niçin olur? Albino hastalığının sebepleri nelerdir? sorularının tüm cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İşte Albino hastalığı hakkında bilgiler..

Albino Nedir?

Akşınlık ya da albinizm, soydan geçen bir metobolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara Akşın ya da Albino denir.

Albino Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Deride renk pigmentinin eksikliği sebebiyle oluşan hastalıktan mağdur insanların adı. Bu hastalığa sahip insanların gözleri kırmızı ve saçları beyazdır. Gözleri ışığı yeterince kıramadığı için göz bebeklerini kısmak ve bir noktaya sabit bir şekilde bakmamak suretiyle bundan asgari zararı görmeye çalışırlar. Albinoların güneş altında kalması, şiddetli yanıklara sebebiyet vermeleri ve kansere yakalanma oranlarını arttırmalarıyla aynı anlama gelir. Genetik bir hastalıktır, engellemek için en fazla albinoların çocuk sahibi olmaları engellenebilir ki bu da bir yerde tercihe girer. Zorla olursa ne kadar etiğe uygundur ne kadar aykırıdır tartışılır.

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır.
Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır.

Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır.

Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır.

Akşınlık ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir.

Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir.

203100 103470 , 203200 , 203280 , 203290 , 203300 , 203310 , 256710 , 278400 , 214450 , 214500 , 220900 , 300500 , 300600 , 300650 , 300700 , 600501 , 604228 , 606574 , 606952 , 607624

, 609227

Albino ya da albinizm, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır . Bu hastalığı taşıyanlara albinizm ya da albino denir.

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan albinoluk renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Gözler , deri , saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. Akvaryum balıklarında da sık olarak görülmektedir.

Albinolarda deri çok ince ve beyazımsı , kıllar beyazdır . Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabaka dan yansıyan ışık kırmızıdır . Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır. Gözlerde ışık hassasiyeti nedeniyle nistagmus mevcuttur. Albinoluk ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir.Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir.

  • Albino Nedir ? Albino Hastalığı Nedenleri? Sesli Makale !! “Dilerseniz bu makaleyi okumak yerine, sayfanın en altındaki videodan dinleyebilirsiniz”.
  • Albino hastalığı niçin olur? Albino hastalığının sebepleri nelerdir? sorularının tüm cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. İşte Albino hastalığı hakkında bilgiler ..
  • Ana Sayfa » Sağlık » Albino Nedir ? Akşınlık(Albinoluk) Hastalığının Nedenleri Nelerdir?  Küçüklüğümden beri Albino birini gördüğümde içim hep bir tuhaf olur.
  • Albino nedir . Naz Sağlık 1 Yorum.  Kısmı albino ve tam albino olmak üzere iki türü vardır.
  • View Comments. Albinizm ya da akşınlık, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara Akşın ya da Albino denir .
  • gi Ufku | Genel Kültür ve Bilgi Sitesi » Albino nedir ? Yorum Beslemesi" href=" bilgiufku / albino nedir .html/feed" />.
  • albino nedir kısaca bilgi . Şub 02, 2015 Bilgi Kutusu0. Albino Vücutlarına renk veren hücreleri yetersiz fertlerdir.  Albinoluk hastalığı hakkında bilgi .
  • Albinizm sahibi kişilere hastalarına albino denir .  Albinizm hakkında daha detaylı bilgiye Albinimz Derneği resmi web sitesinden ulaşılabilirsiniz (albinizm .tr).
  • Erkeklerde mi kızlarda mı daha sık görülür ve albino yalnızca insanlarda mı bulunur?  Bu genetik durumu taşıyanlara akşın ya da albino denir .
  • Albino nedir ? Akşınlık ya da albinizm, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara Akşın ya da Albino denir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir