Albert Einstein’ın ve Thomas Edison’un Hayatı

Bilim dünyasının en büyük isimlerinden olan Albert Einstein çok farklı bir hayat öyküsüne sahiptir. Onu bu kadar tanınır kılan da yaşama karşı farklı bakış açısına sahip olmasıdır. Albert Einstein Hayatı bir çok insana da ders olacak özelliktedir.

14 Mart 1879 senesinde Almanya da doğmuştur. Eğitimine Münih’teki Katolik ilkokulunda başlayan Einstein lise eğitimine başladıktan sonra okulu bırakmıştır. Sonrasında da İtalya’ya ailesinin yanına gitmiştir. Ailesi de okulunun yarım kalmaması için onu İsviçre de bir liseye yollamıştır. Sonrasında da 1900 senesinde üniversiteye başlamıştır. Amacı asistan olmak olan Einstein bunu gerçekleştirememiştir. Sonrasında Bir süre özel dersler verdikten sonra kendine bir pantent ofisi açmıştır. 1909 senesinde da profesör olmuştur ve Berlin’deki bir üniversitede vazife yapmaya başlamıştır.

1905 senesinde modern fiziğin gidişatını değiştiren üç adet makale yayımlayan Einstein tanımlamaların ötesinde bir karaktere sahiptir.

18 Nisan 1955’te Einstein iç kanama geçirdi. 76 yaşında, Princeton Hastanesi’nde gece saat 01.55’te yaşamını yitirdi. Otopsisi sırasında Thomas Stoltz Harvey o gece nöbetteydi ve Einstein’ın ölüm nedenini belirlemesi gerekiyordu. Beyni kafatasından çıkardıktan sonra kendi kendine “Bu dünyamız hakkında herşeyi değiştiren beyindir” demiştir. Einstein öldükten sonra vücudunun putlaştırılarak tapılmasını istemiyordu. Bunun için ailesi tarafından öldükten sonra yakılması fikri ortaya atıldı. Harvey bedeni yakılması için hazırladı. Beyni ise kendi sefer tasına koydu ve evine götürdü. Böylece Einstein’ın beyni çalınmış oldu.

Thomas Edison’un Hayatı

Thomas Edisonun Hayatı insanlara birşeyleri fark ettiren türdedir. Ampulün mucidi Edison 11 Şubat 1847 senesinde dünyaya gelmiştir. Başarısızlığı yüzünden babası tarafından okuldan alınmıştır. Zeka geriliği olduğu düşünülerek eğitimlere tabii tutulmuştur. 10 yaşına geldiği zaman kimya ve aritmetikle ilgilenmeye başlayan Edison, ailesine yardımcı olmak maksadıyla gazete satmıştır. Bu dönemlerde Hem çalışır hem de araştırma yapardı. Kazandığı paraları biriktirerek kendine atölye kurduktan sonra da elektrikli oy makinesini bularak patent almıştır. Araştırmalarına sesli telgrafla devam ettikten sonra telefonun temelini atmak için çalışmalar yürütmüştür. Sonrasında elektrik akımı ile ilgili konulara yönelerek bugünkü dünyamızın temelini atmıştır.

Elektrik akımının ters orantılı olacağını ve güvenli bir yolla düşünerek ark lambası üzerinde çalışmalar yapmıştır. Yapılan 13 ay boyunca çalışma karşılığında karbon flamalı lambanın patentini alıp halka tanıttı. Evliliği boyunca 2 kere evlenip 6 tane çocuğu olmuştur. Edison 18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey’de öldü.

 

Albert Einstein’ın ve Thomas Edison’un Hayatı

Albert Einstein , 14 Mart 1879 – 18 Nisan 1955 ; Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi ve bilim insanı . 1921 yılında Einstein, Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Albert Einstein’In Ve Thomas Edison’Un Hayatı Özet Bilgiler

  • Edisonun Ailesi. Thomas Alva Edison 1847 de Milan Ohio da dünyaya geldi.  Bu tarihte tanışan ikili ölene kadar iyi arkadaş oldular. Edisonun Evlilik Hayatı .
  • İnsanlık tarihinin en ünlü mucitlerinden biri olan thomas edison 1847 yılında amerikanın ohio eyaletinde dünyaya gelir.İlk okul hayatına porthuron,michiganda  albert einstein .
  • Edison ' un hayatı kısaca. Thomas Alva Edison , 1847 yılında Ohio eyaletinin Milan şehrinde doğdu.  Albert Einstein , 14 Mart 1879'da Almanya'da dünyaya geldi.
  • 1921’de fotoelektrik etki ve kuramsal fizik konusunda Nobel ödülüne layık görülen Albert Einstein Hayatı ve buluşları sadece 20.  Tam adıyla Thomas Alva Edison , 20.
  • Thomas Edison ' un tarihte unutulmaz icatlarda bulunmuştur, teknolojinin gelişmesine yaptığı ampul icadı ile bir ışık olmuştur. 11 Şubat 1847 Amerika Ohio'da.
  • Thomas Alva Edison (d. 11 Şubat 1847 ö. 18 Ekim 1931) 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır.
  • Albert Einstein ; Amerika ve Avrupa üniversitelerinden bilimde, tıpta ve felsefede fahri doktora unvanları aldı.  12 Mart 2012 07:59. Thomas Edison ’ un hayatı .
  • Albert Einstein ’ ın amacı İsviçre’de eğitimini sürdürmekti. Bunun için Zürih Politeknik Enstitüsü’ne girmek istiyordu.  Thomas Edison Kısa (Özet) Hayatı
  • Bilim dünyasının en büyük isimlerinden olan Albert Einstein çok farklı bir yaşam öyküsüne sahiptir.  Thomas Edisonun Hayatı insanlara bir şeyleri fark ettiren türdedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir