Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Nedir? Ne Değildir?

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, yapım aşaması tamamlandıktan sonra Türkiye’nin ilk ve tek nükleer santrali olacak. 2010 yılında Rusya ile yapılan anlaşma sonrası Mersin ilinin Gülnar ilçesinde yapımına başlanan santral, çevreye verdiği zarar ve son olarak Japonya’da görülen santral kazası sonrası tartışmaları da beraberinde getirmişti. İnşaası belli ölçüde tamamlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Türkiye-Rusya gerginliği nedeniyle şimdilik askıya alındı. Son zamanlarda sıkça gündeme gelen Akkuyu Nükleer Güç Santrali hakkında bizde bir araştırma yaptık. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Türkiye’ye katkısı nedir? Santral ne zaman tamamlanacak? Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin zararları ve faydaları nelerdir? İşte 5 maddede Akkuyu Nükleer Güç Santrali..

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Yapım Aşaması


Akkuyu Nükleer Güç Santrali, ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmakta. 2010 yılında Rusya ile yapılan anlaşma ile Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Büyükeceli Kasabasının Akkuyu mevkiinde yapımına başlandı. Biterse Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Yapım Bedeli


Türkiye’nin Rusya ile yaptığı anlaşma gereği Rus kamu şirketi Atomstroyexport yapımını üstlenmişti. Nükleer Güç Santrali, ürettiği elektriğin yüzde 50’sini 15 yıl boyunca Türkiye tarafından satın alınması garantisi ile bedelsiz olarak yapılacak. Türkiye ile Rusya’nın yaptığı anlaşmaya göre Türkiye kilovatsaatine 12.35 sent garanti para karşılığın elektrik enerjisini satın alacaktı. Türkiye bu inşaat ve üretimde hiç bir bedel ödemeyecek.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Türkiye’ye Getirisi


Türkiye’nin 10 yıllık enerji planlamasına bakıldığında yıllık ortalama yüzde 8 enerji açığı görülmekte. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Ülkemizin enerji ihtiyacını yüzde 6’sını karşılayacak. Türkiye yılda 5 ülkeden ortalama 4 milyar 650 milyon 370 bin kilovatsaat elektrik ithal etmekte olup yaklaşık 54 milyar dolarlık fatura ödemekte. Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile birlikte ülkemiz enerji ihtiyacının yüzde 6’sını karşılayacağı gibi kilovatsaatine 12.35 sent gibi daha uygun fiyata ve 15 yıl fiyat garantisi ile elektrik satın alacak. Akkuyu Nükleer Santrali civarındaki yerleşim bölgelerinin altyapılarının gelişmesi, yeni yol, hastane, okul ve spor tesislerinin yanı sıra, ticaret, ulaşım, eğitim ve tıp gibi alanlarda yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlaması ön görülüyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Ülkemize Zararı


Nükleer Güç Santralleri olası bir kaza sonucu tahrip gücü yüksek merkezlerdir. 2011 yılında Japonya’da meydana gelen kazaya deprem ve tusunami yol açmıştı. Tusunami ile Santrali su bastı ve jeneratörler devre dışı kaldı. Elektriğin kesilmesi soğutma çalışmalarını durdurdu ve aşırı ısınma ile santralde erimeler ve patlamalar meydana geldi. Bu kazada birçok insan hayatını kaybetti. İddialara göre Akkuyu Nükleer Güç Santrali, zemini bozuk bir yere kuruluyor. Başka bir iddia ise Santralin çalışması ile birlikte Turizm, meyve ve sebzeler zarar görecek.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Ne Zaman Bitecek


 

2010 yılında Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali çalışması başlamıştı. 2015 yılına gelindiğinde ise Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rus uçağını düşürmesi sonucu iki ülke arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Rus Hükümeti Akkuyu Nükleer Güç Santrali yapımını askıya aldı. Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşasının başlayıp başlamayacağı yada ne zaman başlayacağı konusunda herhangi bir açıklama henüz yapılmadı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Büyükeceli Kasabasının Akkuyu mevkiinde inşaa edilecek olan nükleer enerji santrali. İnşasının tamamlanması halinde Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacaktır. Akkuyu sahası imzalanan ikili devletlerarası anlaşma sonucunda Rus kamu şirketi Atomstroyexport bedelsiz olarak teslim edilmiştir. Rus kamu şirketi buraya kendi bulacağı finansal kaynaklarla nükleer santral inşa edecek ve ürettiği elektriği 15 senelik alım garantisi ile Türk tarafına satacaktır. Santralın ne zaman devreye alınacağına ilişkin kesin tarihler bulunmamaktadır. 1200 MWe ‘lık dört üniteden oluşacak ve 4800 MWe ‘lık kurulu gücü ile tek başına Türkiye’nin elektrik üretiminin yaklaşık %6’sını karşılayabilecektir.

  • Ana Sayfa Teknoloji Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Nedir ?  Son zamanlarda sıkça gündeme gelen Akkuyu Nükleer Güç Santrali hakkında bizde bir araştırma yaptık.
  • Akkuyu Nükleer Güç Santrali , Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Büyükeceli Kasabasının Akkuyu mevkiinde inşaa edilecek olan nükleer enerji santrali .
  • igor'un ivan'ın nükleer teknolojisiyle elektrik üretmek başka, nükleer güç olmak başka bir şey.
  • Akkuyu nükleer güç santrali nedir ne değildir okurlarımız için araştırdık .  Nükleer Santral Çalışma Prensibi.
  • Komarov, Akkuyu Nükleer Santrali ’nin yapımında yerli şirketleri aktif şekilde sürece dahil etmek istediklerini kaydederek, " Halihazırda buna benzer anlaşmalarımız var.
  • Akkuyu Nükleer santrali , Rusya'ya doğal gazda olan bağımlılığımızı azaltacaktır.  Çünkü yenilenebilir enerji kaynakları baz yük değil alternatif enerji kaynaklarıdır.
  • Nükleer santraller nedir , ne değildir ? (politeknik .tr). Tarih: 25 Nisan 2015.  Ne Akkuyu ’daki ne de Sinop ’taki nükleer santraller Türkiye’ye ait olmayacak.
  • 4 adet nükleer reaktörden oluşacak Akkuyu Nükleer Santrali 'nde birinci ünite 2022 yılında diğer ünitelerin de birer yıl arayla üretime başlaması planlanmaktadır.
  • Akkuyu nükleer santrali projesi iptal edildi mi edilmedi mi?  Akkuyu Nükleer Güç Santrali nedir ?  Üçüncü projenin kim tarafından yapılacağı ise henüz netleşmiş değil .
  • Ne Akkuyu ’daki ne de Sinop ’taki nükleer santraller Türkiye’ye ait olmayacak.  Akkuyu Nükleer Santrali henüz hiç bir yerde uygulanmamış bir teknolojiye sahip.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir