Akıllı Telefonlara TRT Bandrolü Zorunluluğu Getirildi

Elektrik faturalarındaki TRT payından sonra şimdi de akıllı telefonlara TRT bandrolü! İnternete bağlanan bütün cihazlara TRT bandrolü mecburiyeti getirildi

Daha önce sadece radyo ve TV alıcısı olan elektronik cihazlar için uygulanan bandrol uygulaması vardı.

Bu uygulamanın kapsamı genişletildi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile artık dahili alıcısı olmasa da internet bağlantısı yoluyla radyo ve televizyon yayınlarını alabilen tüm cihazlardan da TRT bandrolü alınacak. Alıcısı olsun olmasın internete bağlanan cep telefonu TRT bandrolü uygulamasına tabi tutulacak.

9 Temmuz 2015’teki karara göre sadece “dahili tuner” ile radyo ve/veya televizyon yayınlarını alabilen cep telefonlarına bandrol ücreti uygulanıyordu. Ancak bugün yayımlanarak yürürlüğe giren karar ile “internet bağlantısı vasıtasıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım veya donanım ilavesi ile radyo/televizyon yayınlarını alabilen” cep telefonları da bandrol ücretine tabi hale geldi. Artık web tarayıcısı veya bir uygulama aracılığıyla radyo ve televizyon yayını alabilen tüm akıllı telefonlardan TRT bandrolü bedeli alınacak. Televizyonlardan alınan yüzde 16’lık bandrol oranı da devam edecek.

Yayınlanan değişiklikle dahili alıcısı olan cep telefonlarındaki bandrol ücreti oranı yüzde 6’dan yüzde 7’ye yükseltilirken, dahili alıcısı olmasa da internet bağlantısı ve uygulama aracılığıyla radyo ve televizyon yayınlarını alan cep telefonları için bandrol ücreti oranı yüzde 6 olarak tespit edildi. Üstelik özellikle akıllı telefon pazarı başta olmak üzere Türkiye teknoloji sektörüne bomba gibi düşen bu haber sadece, cep telefonlarıyla da sınırlı değil!

TABLETLERDEN DE BANDROL ÜCRETİ ALINACAK


Daha önce bandrole tabi olmayan bilgisayar ve tabletlerden de artık TRT bandrolü ücreti alınacak. Dahili alıcısı olan bilgisayar ve tabletlerden yüzde 3, alıcısı olmasa da internet aracılığıyla radyo ve televizyon yayınlarını alan bilgisayar ve tabletlerden ise yüzde 2 oranında TRT bandrolü kesilecek.

Yerli ve yabancı telefon, bilgisayar ve tablet üreticilerini yakından ilgilendiren yeni bandrol düzenlemesi ile birlikte Türkiye’de satılan akıllı telefon, bilgisayar ve tablet fiyatları için de artan maliyetler nedeniyle zam yapılması gündeme gelecek.

Akıllı Telefonlara Trt Bandrolü Zorunluluğu Getirildi Özet Bilgiler

  • İnternet yoluyla radyo ve TV yayını alabilen cihazlar TRT bandrolü uygulaması kapsamına alındı.  Bu da akıllı telefonların en az yüzde 6 civarında zamlanacağını gösteriyor.
  • Elektrik faturalarındaki TRT payından sonra şimdi de akıllı telefonlara TRT bandrolü ! İnternete bağlanan bütün cihazlara TRT bandrolü mecburiyeti getirildi .
  • Maliye Postası. Ekonomi Haberleri. Akıllı Telefonlara TRT Bandrolü Zorunluluğu Getirildi .
  • Artık web tarayıcısı veya bir uygulama aracılığıyla radyo ve televizyon yayını alabilen tüm akıllı telefonlardan TRT bandrolü bedeli alınacak.
  • Yenilenen TRT Bandrolü neler getirecek ?  ve televizyon yayını alabilen tüm akıllı telefonlardan artık TRT bandrolü alınacak.  hepimizin istediği gibi ama zorunluluktan .
  • Diğer bir deyişle web tarayıcısı veya bir uygulama aracılığıyla radyo ve televizyon yayını alabilen tüm akıllı telefonlardan artık TRT bandrolü alınacak.
  • veya olmasın internete bağlanabilen tüm cep telefonlarına TRT bandrolü zorunluluğu getirilmişti. Uygulama akıllı telefon fiyatlarına bandrol zammı olarak yansıdı.
  • yüzde 6 oranında ek maliyet getirecek TRT bandrolü zorunluluğu getiriyor .
  • TRT Bandrol Zarfı Nedir ? Hatırlayacak olursanız akıllı telefonlar Türkiye pazarına girerken yurtdışı versiyonları ile farklar yaşanıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir