Akaryakıta Tekrardan Zam!

Yeni gelen bilgilere göre akaryakıt şirketlerinin aldığı karar gerekçesiyle benzine zam yapıldı. Dün yapılan zamdan sonra bugün gece yarısından sonra tekrardan zam yapılacağı haberi herkesi şoke etti. İşte akaryakıt zammı ile ilgili detaylar..

Akaryakıt piyasasında 2 gündür yapılan zamlar konuşuluyor. Akaryakıt şirketleri dün yapılan 8 kuruşluk zamdan sonra bu gece yarısından sonra da benzine litre bazında 6 kuruşluk zam yapılacağını bildirdi.

Benzine günaşırı yapılan zamlardan sonra halkın tepkisi ne olacağı ise merak konusu. Serbest piyasa ve rekabetin getirdiği zam tutarsızlığı herkesi şaşırttı.

Yeni zamlardan sonra Başkent Ankara’da litresi ortalama olarak 4,28 liradan satılan benzinin litre fiyatı 4,34 lira olacak. Aynı zamanda bu zamların akabinde benzinin litre fiyatı, İstanbul’da 4,23 liradan 4,29 liraya, İzmir’de 4,25 liradan 4,31 liraya yükselecek. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösterebildiği rakamlarla ortaya seriliyor.

Bilindiği üzere Şubat ayında benzinin litre fiyatına önce 5 kuruş zam yapılmıştı. Hemen akabinde 1 gün sonra da 6 kuruşluk indirim yapılmıştı. Akaryakıttaki bu tarz indirim ve zam yapılmasını serbest piyasaya bağladıkları belirtildi. Aynı zamanda akaryakıt şirketlerinin arasındaki rekabet ve serbestinin piyasadaki tutarsızlığın da göstergesi olarak sunuluyor. Önümüzdeki günler için akaryakıtta ne tür zam veyahut indirim yapılacağı hususunda yetkililer bir açıklama yapmazken piyasada bir durgunluk olduğu da açık bir şekilde ortada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir