AK Parti Kongre Dedi Dolar Uçuşa Geçti!

Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin ardından AK Parti’den ‘Mayıs’ta kongre’ kararı geldi. Bu gelişmenin ardından dolar uçuşa geçti.

Uluslararası piyasalarda dün yaşanan sert satış baskısı ile dolar bugün 2.88 seviyelerine çıkmıştı.

dolar

Akşam saatlerindeki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu görüşmesi sonrasında kongre kararı çıktı.

Bu kongre kararı sonrasında da dolar adeta uçuşa geçti. Ve dakikalar içinde 2.97 seviyelerini gördü.

Adalet ve Kalkınma Partisi , 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan, esasen sosyal muhafazakâr bir Türk siyasî partisi . Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “AK Parti”, simgesi turuncu ve siyah renklerden oluşan ampuldür . Parti, Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nde 317 milletvekili sayısı ile çoğunluğa sahiptir. Genel Başkanı Binali Yıldırım aynı zamanda başbakan , eski Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise cumhurbaşkanıdır .

Kurucuları ve önde gelen isimlerinden bir bölümü, eski Fazilet Partisine yakın ya da Fazilet Partisi kadrosundan olup bu partinin kapatılmasından sonra kurulan ve devam niteliğine sahip olduğu kabul edilen Saadet Partisine katılmayanlardır. Gerek kuruluştaki, gerekse sonraki dönemlerdeki kadroları değişik parti ve siyasi görüşlerden pek çok adı barındırmıştır. Fazilet Partisinin veya ilgili siyasi geleneğin bir uzantısı olarak gösterilmesi partililer tarafından kabul görmemektedir. Ayrıca Anavatan Partisi ‘nin devamı olduğu da iddia edilmiştir. Kurucularından Recep Tayyip Erdoğan, partinin siyasi yelpazedeki yerinin muhafazakâr demokratlık olduğunu belirtmiştir.

Partinin genel başkanlık görevini uzun yıllardır sürdüren Erdoğan’ın, 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından bu göreve eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu getirilmiştir. Parti, Davutoğlu liderliğinde katıldığı Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri ‘nde %8.96 oy kaybederek %40.87’ye gerilemiştir. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde ise tarihindeki en büyük oy sayısı ve %49.5 ile 2011 ‘den sonra en büyük oy oranına sahip olarak, 317 milletvekili elde etmiş ve TBMM’de tek başına iktidar olabilecek çoğunluğa ulaşmıştır. Ahmet Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından gerçekleştirilen 2. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Kongresi ‘nde Binali Yıldırım partinin genel başkanlık görevine seçilmiş, 24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Türkiye Hükûmeti ‘ni kurarak başbakanlık görevine başlamıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi, kurulduğu günden beri katıldığı seçimlerin tamamında birinci parti olmuş ve katıldığı beş genel seçimin dördünde tek başına iktidar olmuştur.

  • Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin ardından AK Parti ’den ‘Mayıs’ta kongre ’ kararı geldi. Bu gelişmenin ardından dolar uçuşa geçti .
  • Erdoğan arasındaki görüşmenin ardından AK Parti 'den 'Mayıs'ta kongre ' kararı gelmesi doları uçuşa geçirdi.
  • Ash: piyasa için negatif bir algı.
  • Bank Gelişen Ülkeler Araştırma Başkanı Tim Ash, karar sonrası geçtiği notta şöyle dedi   AK Parti ’de kongre ne zaman olacak? Lütfü Türkkan yeni başbakanı açıkladı.
  • kritik zirve sonrası AK Parti 'de alınan kongre kararı döviz  Dolar uçuşa geçti ve saat 22.00'de 2.94'ten işlem gördü.
  • Dolar TL'de 2,89 çok önemli bir direnç seviyesi. Yarın bu dolar /Tl hareketini gören bir büyük fon bu hareketi görürse, nasıl hareket eder onu düşünmemiz lazım" dedi .
  • Davutoğlu arasında gerçekleşen görüşmenin ardından AK Parti ' de önümüzdeki haftalarda olağanüstü kongreye gidileceği yönünde oluşan beklentilerle dolar sert yükseldi.
  • 11,09. EURO/ USD .
  • ile Başbakan davutoğlu görüşmesiyle beraber 2.88'in üzerini test eden dolar , görüşme sonrası AK Parti 'de kongre kararının gündeme gelmesiyle 2.97 seviyelerini test etti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir