Ağrı dağı efsanesi romanı ana fikri nedir?

Ağrı dağı efsanesi romanı ana fikri; Yaşar Kemal, Türk edebiyatının en önde gelen yazarlarından biridir. 1923 doğumlu olan Kemal, yazdığı kitaplar ve eserleri ile edebiyata damga vurmuştur. İşte o eserlerden biri; Ağrı Dağı Efsanesi. Bu tarihi romanın konusunu ve ana fikrini sizler için derledik.


Kitabın Adı: Ağrı dağı Efsanesi
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal
Kitabın Yazılma Yılı: 1970
Kitabın Yayınevi: Adam Yayınları.
Kitabın Basım Yılı: 12. Basım Mart 2002
Sayfa Sayısı:113
Kitabın Konusu: Çoban Ahmet ile padişah kızı Gülbahar’ın aşkı.

Yazar nasıl bir ana düşünceye ulaşmaktadır?
Yazar hiç bir gücün aşk karşısında duramayacağını, aşkın her engeli aşabileceğini anlatıyor.

Kitaptaki şahısların değerlendirilmesi:

Gülbahar : 22 yaşında orta boylu, dolgun, duru, açık tenli,buğday benizli bir kızdı. Zeki, az konuşup inceden gülen biri.
Ahmet : Sarışın, mavi gözlü, uzun, dalgalı sarı sakallı .Yüz ifadesi kederli özlemli biri gibi.
Mahmut Han : Beyazıt Paşası, Gülbahar’ın babası. Zalim, başa çıkılmaz, hep kendi dediğini yapan gaddar bir insan.
Sofi : Uzun ak sakallı, yaşlı bir insan. Ahmet’in ustası, akıl danıştığı kişi diyebiliriz.

Kitabın Anafikri: Hiçbir zaman doğru yoldan vazgeçmemenin ve hakkına razı olup haksız rekabete baş vurmamanın gerektiği.

Kitabın Yorumu: Bu romanı alırken konusu ile ilgili tereddütlerim vardı. Ama daha ilk sayfayı bitirdiğimde eserin büyüsüne yavaş yavaş kapılmaya başladım. Okudukça artan bir zevk, bir merak olduğu için kısa bir süre içinde kitabı bitirdim. İnsanın okudukça okuyası geliyor. Eserde türk filmlerindeki gibi zengin kız, fakir erkek konusu olsada konu farklı işlendiği için okurken çok zevk aldım.Bu eserin yüzyılımızın en büyük yazarlarından olan Yaşar Kemal’in olması çok güzel ve heyecan vericiydi. Bir de yaşanmış bir olay olduğunu bilerek okumak, okuma isteğimi arttırdı.Eserin beğendiğim yönleri ; Ahmet’in haddini aşarak bir padişah kızıyla aşk yaşaması, efsanevi bir dille anlatılması, akıcı olması ve aralarda resimlerle süslemiş olmasıdır. Eserde beğenmediğim bir şey yok. Herkese tavsiye ederim.

  • İşte o eserlerden biri; Ağrı Dağı Efsanesi . Bu tarihi romanın konusunu ve ana fikrini sizler için derledik.
  • Sayfamızdaki Ağrı Dağı Efsanesi kitabının kısa özetinin yanı sıra kahramanları, konusu ve ana fikrini de bulabilirsiniz.
  • Main Menu.  AĞRI DAĞI EFSANESİ Günün birinde keçe bellemesinin üzerinde bir güneş ve ağaç işlenmiş çok güzel kır bir at Ahmet’in kapısının önüne gelip kapının Devamını Oku.
  • Ana Olay : Gülbahar'ın babasının atı yüzünden zindana atılan Ahmet'i kurtarma çabası. Ağrı Dağı Efsanesi .  İlk romanı "Ince Memed" 1955 yılında çıktı.
  • AĞRIDAĞI EFSANESİ Romanının İncelenmesi. May 27. Yazan: Ktü Türkçeciler.  Ana Olay : Gülbaharın babasının atı yüzünden zindana atılan Ahmeti kurtarma çabası.
  • Başlığın diğer anlamları için Ağrı Dağı Efsanesi (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.  Roman , bir film ve bir opera eserine de ilham kaynağı olmuştur.
  • edebiyat fatihi ağrı dağı efsanesi kısa özet, ağrı dağı efsanesi özeti, ağrı dağı efsanesi tahlili, ROMAN ÖZETLERİ, ROMAN TAHLİLLERİ.  Sayfalar. Ana Sayfa.
  • Kısa Bilgiler Kısa Bilgiler. Ana Sayfa.
  • KİTAP ÖZETLERİ. Ana Sayfa.  Eserin adı : ağrı dağı efsanesi yazarı: Yaşar Kemal basımyeri ve tarihi: yapı kredi yayınları 2006 9.baskı istanbul.

Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir