Afyonkarahisar Tarihi ve Turistik Yerleri – Gezi Rehberi

Resimli Afyonkarahisar tarihi ve turistik mekanları gezmeye ne dersiniz? Gezi rehberi ile Afyonkarahisar’ın kale, müze, mimari, park, kaplıca, cami, kilise gibi mekanlarında mutlaka görmeniz gereken yerlerde kısa bir foto galeri turu yapacağız.

 

Afyon Kalesi


Şehrin güneyinde, çok yüksek ve yalçın bir dağın tepesindedir. Adını dünyanın oluşumunun dördüncü zaman diliminde bir yanardağ ağzında meydana gelen sarp kayalar üzerine kurulan kaleden (Karahisar) ve ilk defa “Synnada” antik kenti sikkelerin de karşımıza çıkan haşhaş (Opıum-Afyonkarahisar)dan alan Afyonkarahisar M.Ö. 2.000 yıllarına kadar uzanan bir tarih şeridi yaşatır.

İhsaniye Ayazini Kasabası (Metropolis):


Afyon-Eskişehir karayolunun 27kmden sağa doğru 47 km gidilerek ulaşılan Ayazini kasabasının Frigler Dönemi’nden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait aile ve tek kişilik kaya mezar odaları, Bizans Dönemi’ne ait kiliseler ve kaya yerleşimleri arazinin elverişli olması nedeniyle oyularak yapılmış eserleridir Aslanlı mezar odaları, sütunlu mezar odaları ile kayaya oyulmuş kilise ve şapeller bulunmaktadır.

Synnada:


Şuhut ilçe merkezinde bulunan kent, Roma ve Bizans dönemlerinde Frigya’nın başkenti olmuş büyük bir kenttir Roma döneminde yarı özerk bir konuma ulaşmış olan kentte, imparator adına ve Hieropolis’le ortaklaşa, gümüş Cistophorus ve bronz sikkeler bastırılmıştır

İhsaniye Döğer Yerleşim Yeri:


İhsaniye ilçesine 12 km uzaklıktaki Döğer kasabası Frigler Döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır Aslankaya, Kapıkaya I ve II, Tanrıça Kybele adına yapılmış açık hava tapınağı özelliğinde MÖ7yüzyılda yapılmış kaya anıtları ile Asar ve Eski Döğer’de Frig yerleşim yerleri vardır Roma ve Bizans Dönemi’ne ait kaya yerleşim ve mezar odaları ile kiliseler çevrede oldukça çok görülmektedir

Apameia Kibotos Antik Kenti:


Bugünkü Dinar ilçesinde bulunan kentin daha önceki adı Kelainai’dir Roma döneminde Apameia Kibotos adını almıştır Şehir MÖ 6 yüzyıldan itibaren önemli bir merkez olmuştur Efes’ten sonra ikinci büyük kent olduğu bilinmektedir Anıtsal yapıtlardan olan stadyum ve tiyatro kısmen özelliğini koruyarak kalmıştırEfes’le birlikte bastırdığı bronz sikkeler de vardır Yarı özerk olarak imparator adına sikkeler bastırmıştır.

Dokimaia Antik Kenti (İscehisar):


İscehisar ilçe merkezinde, Makedonyalılar tarafından kurulmuş bir kenttir Roma döneminde yarı özerk konumuyla, imparator adına bronz kent sikkeleri bastırılmıştır

Yedi Kapı Kaya Yerleşim Yeri:


Bolvadin-Emirdağ karayolu üzerinde, Bolvadin Kemerkaya kasabasının 3 km kuzeyinde karayolunun 1 km doğusunda yer almaktadır Çalışmalar sırasında askeri garnizon veya idari binalar olabileceği tahmin edilen kayaya oyma karmaşık yapı grubu ile halkın sığınak olarak kullandıkları yeraltı kentinin bir bölümü ortaya çıkarılmıştır Geç Roma ve Erken Bizans Dönemi’ne tarihlenen yerleşimdeki çalışmalar devam etmektedir.

Bu madde Afyonkarahisar il sınırları içindeki tüm bölge hakkındadır. Başlığın diğer anlamları için Afyonkarahisar sayfasına bakınız.

Afyonkarahisar, Türkiye ‘nin Ege Bölgesi ‘nde İç Batı Anadolu Bölümü’nde yer alan bir ildir. 2014 yılı verilerine göre ilde; merkez ilçe ile beraber 18 ilçe, 41 belde ve 412 köy vardır.

 • Tüm tatil, otel ve tur ihtiyaçlarınız için gezi rehberi TatilBudur'da.
 • Ana Sayfa Yasam Afyonkarahisar Tarihi ve Turistik Yerleri Gezi Rehberi .
 • Afyonda nereler gezilir, Afyon gezilecek mekanlar, Afyon gezi rehberi . Kaleler.  Afyon İli Antik Kentleri, Turistik ve Gezilecek Yerler . Synnada (Şuhut).
 • Kültür > Türkiyem ve Şehirlerimiz > Turizm Gezi Doğa ve Şehir Rehberi >.  bir şehrimiz olduğundan Afyon 'un tarihi ve turistik yerleri hakkında uzunca bilgi vermemiz gerekecek.
 • birçok eseri, yapıyı açıkça görebilir ve tarihin yollarında yürüdüğünüz hissini uyandıran ender yerlerden olarak Afyonkarahisar ’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.
 • İzmir gezi yazıı planı rehberi örneğ turları butik oteller, İzmİr’İn genel Özellİklerİ: türkiye’nin üçüncü büyük şehridir.  Afyon gezilecek görülecek yerler , tarihi ve turistik .
 • Afyonkarahisar ’ın tarihteki adı Karahisâr ı Sâhib'dir.  Afyon Kalesi. 2018 Ağu 2016Gezilecek Yerler .  Popüler Şehirler. İstanbul Gezi Rehberi .
 • Afyonkarahisar Gezilecek Yerler : Afyonkarahisar Mutlaka yapılması gereken 17 şey için TripAdvisor gezginlerinin 396 yorumuna ve fotoğrafına bak.
 • Tarihi ve Turistik Yerler . Türkiyenin tarihi yerleri ve eserleri.  ilçesine 12 km. uzaklıktaki Döğer kasabası Frigler Döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.
 • Afyonkarahisar ’a giden herkesi gezip görmesi gereken tarihi yerler oldukça fazladır.  Yanıkkışla Belediye Müzesi Bolvadin AFYONKARAHİSAR Telefon: 0 272 612 75 99.
 • Sultanahmet'e Nasıl Gidilir, Sultanahmet Gezi Rehberi , Sultanhamet Köftecisi.  İzmir Çeşme, Boyalık Mevkii, Kalem Burnu, 444 35 00. Afyon Turistik ve Tarihi Yerle Source.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir