Adrenalin ve doğa aşıklarının yeni tutkusu:Derebaşı Virajları

Adrenalin ve doğa aşıklarının yeni tutkusu:Derebaşı Virajları

Bayburt-Trabzon arasında 3 bin 500 metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üstündeki dik yamaçlardan iki ili birbirine bağlayan ve “dünyanın en tehlikeli yolu” seçilen Derebaşı Virajları, doğal güzellikleri ile de âdeta büyülediği tabiat ve adrenalin tutkunlarının yeni rotası haline geldi.

1914 yılındaki Rus işgali esnasında civar halkının çalıştırılması ile inşa edildiği bilinen yolda, özellikle kış aylarında çığ ve heyelan gibi tabiat olayları sık sık yaşanırken, bölgenin karakteristik özelliği olan sis, Soğanlı Dağları zirvesindeki vadi boyunca yavaş yavaş ilerlerken farklı bir güzelliği de beraberinde getiriyor.

Keskin virajları ile sürücülere zor anlar yaşatıyor

Kullanıcılarına dünya genelindeki tehlikeli ve zorlu yolların tanıtımını yapan www.dangerousroads.org isimli site tarafından 3 sene önce “dünyanın en tehlikeli yolu” seçilen Derebaşı Virajları, sarp kayalıklar üstünde ve araçla tek seferde dönülmesi mümkün olmayan 13 keskin virajla sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (GÜDAK) ile Bayburt Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği üyeleri, bulunduğu coğrafya gereği sürücülere zor anlar yaşatan lakin doğal güzellikleri ile de son zamanlarda doğa ve fotoğraf tutkunları için yeni bir rota haline gelen Derebaşı Virajları’nda yürüyüş gerçekleştirdi.

“Bölgenin güzelliklerine ilgi çekmek istedik”

Yürüyüşü organize eden GÜDAK sorumlusu Selami Karaaslan yaptığı açıklamada, sürücüler için dünyanın en tehlikeli yolu seçilen yolda tabiat tutkunları olarak bir yürüyüş yapmak ve bölgenin güzelliklerine kendilerinin de bu yolla ilgi çekmek istediklerini ifade etti.

GÜDAK’ın 2007 yılından beridir faaliyetlerini sürdürdüğünü ve tabiat yürüyüşleri gerçekleştirdiğini anlatan Karaaslan, “Çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bu tür yerlere genellikle gittik ama burası gibi uçurumlu, taşların kesik ve dik olduğu kayalık alanlarda yürüyüş yapamadık. Burasının hakikaten değişik, ürpertici bir havası var.” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir