Adım Adım Sosyal Medya İçerik Takvimi Hazırlayın!

Sosyal Medya içerik yönetimi ve analizi için iyi bir paylaşım takvimi nasıl oluşturulur? Bu haberimizde Sosyal Medyada takvim oluşturmanın püf noktalarına değineceğiz.

Peki sosyal medyada içerik planı ve takvimi nasıl oluşturulur, ne gibi içerikler hazırlanmalıdır? Etkili paylaşım fikirleri neler olabilir? gibi merak edilen soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Webtures Digital’den Duygu Akdoğan’ın haberini aşağıda paylaşıyoruz.

Facebook sayfası ve Twitter profilinde ilk olarak bir iş yönetmeye başladığım zaman,  sosyal medyanın dipsiz bir kuyu olduğunu anladım. Günlük yapmam gerekenlerin kenarında oturan, üzerinde büyük bir şekilde “beni doyur” yazan “karnı aç bir şey”di. Gönderiler istiyordu, daha fazla daha iyi gönderiler. Bazı şeyleri çoğu zaman rafa kaldırdım. Yaratıcı veya orijinal olmayan gönderiler takipçilerden sönük tepkiler alıyordu.

Bu durum, sosyal medya yöneticileri ve günden güne sosyal pazarlama ile mücadele eden herhangi biri için yaygın bir problemdir. Eğer birisi size “sadece bir şeyler paylaş/ yayınla” veya “sosyal medya yönet” derse, kendinizi her yola başvururken ve ortalamanın altı içerikler paylaşırken bulabilirsiniz. Sosyal medya içerik yönetimi oldukça emek ve araştırma isteyen bir çalışmadır oysa ki.

Zor durumda kaldığınız zaman işe yarayan bir şey bulduğunuzda bile bunu sürekli yapamayacaksınız. Sosyal takipçilerinizin hızlı bir şekilde canını sıkabilir ve kendinizin sadece bir kere başarılı olduğunuzu düşündürür. Hayranlarınız ve takipçileriniz daha iyisini hak ediyor.

İnsan davranışı üzerine yapılan araştırmalar sayesinde, kısıtlamaların yaratıcılığımızı arttırdığını biliyoruz. Bu özellikle sosyal medya paylaşımları için de geçerlidir.

Fikir üretmenin en iyi yollarından biri içerik planı hazırlamaktır. Sosyal medya içerik planı, araştırmanıza odaklanmanıza yardımcı olur ve bir içerik bulduğunuz zaman onun iyi bir seçim olup olmadığını fark etmenizi sağlar.

Aşağıda fikir vermesi açısından örnek sosyal medya içerik takvimine yer verdim.

Pazartesi – Mizah

Komik görüntüler, karikatür, listeler…

Salı – Etkileşim
Soru sorun, fotoğraf yarışması veya bilgi yarışması veya boşluk doldurmalı cümleler paylaşın.

Çarşamba – Güncel haber
İşiniz, sektörünüz veya topluluğunuz ile ilgili olumlu haberler paylaşın

Perşembe – Geri vermek
Müşterilerinizi ön plana çıkarın, hediyeler, kupon veya kullanışlı indirimler yapın.

Cuma – Hayatın içinden
Sektörünüzden samimi fotoğraflar paylaşın veya bir çalışanı ön plana çıkarın.

Cumartesi – Eğitim
Ürünleriniz hakkında insanları bilgilendirin, ürünle ne yapabileceklerini veya nasıl daha iyi kullanacaklarını öğretin.

Pazar – Büyük Fikirler
Uzman tavsiyesi veya kısa bir alıntı paylaşın

Her bir okuyucu farklıdır bu yüzden yukarıda belirtilen haftalık içerik takvimi sadece bir örnektir.

İşte yukarıdaki planda yer alan 7 içerik teması:

1.Büyük Fikirler

Büyük fikirler gününde uzman tavsiyesi, bir atasözü veya bir alıntı paylaşın. Bu tarz gönderiler caydırıcı değildir ve herhangi bir şey talep etmez. Bu yüzden insanlar yeni haftaya hazırlanırken bu tema Pazar günü için iyi bir adaydır veya insanların canlanmaya ihtiyacı olan Çarşamba için de uygundur.

2.Mizah

Markanızın iyi yanını göstermek için mizahi paylaşımlar mükemmel bir yoldur. Karikatür, komik bir görsel, veya esprili sözcük öbeği kullanılabilir. Sektörünüzle veya ürününüzle ilgili olursa daha iyi işe yarar. Sözcük oyunlarından veya soğuk esprilerden kaçının. İnsanlar her zaman mizahla eğlenir. İyi yanınızı göstermek için insanların rahatlamaya ihtiyaç duyduğu Pazartesi veya Çarşamba gününü öneriyorum.

3.Etkileşim

Geleneksel medya haricinde sosyal medyanın sağladığı şey etkileşimdir, bu yüzden tadını çıkarın. İnsanların merakla beklediği filmler hakkında soru sorarak ve boşluk doldurmalı bilmeceler paylaşarak etkileşim oranınızı artırabilirsiniz.  Karşılık beklenen paylaşımlar olduğu için de Salı, Perşembe, Cumartesi veya Pazar günü bu tür gönderilerinizi paylaşabilirsiniz.

 4.Güncel Haber

Haber ve güncel etkinlikler paylaşmak kolay bir gönderi paylaşım şeklidir ama işiniz, sektörünüz veya topluluğunuz hakkında olumlu haber paylaştığınızdan emin olun. Olumsuz haberlere karşı hassas olun ve markanızı veya ürününüzü ileri taşımak için asla facia veya trajedi kullanmayın. Olumsuz haber paylaşırsanız kullanıcıların bilinçaltında hep olumsuz şekilde hatırlanırsınız.

5.Geri vermek

Geri verme günü tam anlamıyla hayranlarınızla ilgilidir. İnsanlar sizden indirim, kupon veya hediyeler gibi bazı değerler sağlamanızı beklerler. Müşterilerinizi ön plana çıkarmak veya işinizin yerel topluluklara nasıl hizmet verdiğini göstermek geri vermenin diğer yöntemleridir. Bu tip gönderiler haftanın herhangi bir günü iyi iş görebilir.

 6.Hayatın içinden

Facebook sayfanızı ve Twitter profilinizi çok fazla tüzel yapmayın. İnsanlar markanızın bir kalbi olduğunu ve markanızın onlarla birebir etkileşim içinde olabileceğini bilmek isterler. İşinizin insani yönünü göstermenin en mükemmel yolu işinizdeki insani unsurları göstermektir. Bir çalışanınızı ön plana çıkarın, ofisinizden samimi bir fotoğraf paylaşın veya ürünlerinizin nasıl yapıldığını gösterin. Cuma, Cumartesi veya Pazar günü için iyi bir gönderi temasıdır.

7.Eğitim

Sosyal medya aracılığıyla eğitim verebilir ve hatta ürünlerinizi satabilirsiniz. Takipçilerinize güncel ve yeni ürünler hakkında bilgi verin veya bu ürünleri nasıl daha iyi kullanabileceklerini öğretin. Online mağazanıza insanları davet etmekten korkmayın, formlar yönlendirin veya satın almaya teşvik edin ama bunu yaparken bilgilendirme veya eğitimsel amaçlı bir dil kullanın. İnsanların markaların Facebook sayfasını beğenmelerinin en temel sebeplerinden biri ürünleri hakkında bilgi almaktır. Bu gibi gönderiler Salı, Perşembe, Cumartesi veya Pazar günü için uygundur.

Umarım, bu basit sosyal medya içerik takvimi daha az stres ve daha fazla etki ile sosyal medya canavarını tatmin etmenize yardımcı olur.

Sosyal medya, Web 2.0 ‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. Sosyal ağlar, insanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere ulaşabilmektedır. Küçük gruplar arasında gerçekleşen diyaloglar ve paylaşımlar giderek, kullanıcı bazlı içerik üretimini giderek arttırmakta, amatör içerikleri dijital dünyada birer değere dönüştürmektedir.

Zaman ve mekân sınırlaması olmadan , paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir.

Teknoloji , telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir.

Sosyal medya, geleneksel medyada olduğu gibi tek bir noktadan çok sayıda kişiye yayın yapmaktan çıkarak, iletişim yönü açısından çoktan çoğa paradigmasına dayalı “kullanıcı kaynaklı medya” özelliğine sahiptir. Kullanıcı Kaynaklı Medya, geleneksel medyadan farklı olarak, içeriğin bizzat kullanıcılarının kendileri tarafından üretilmesine ve paylaşılmasına olanak yaratmaktadır . Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır.

Ama Andreas Kaplan ve Michael Haenlein’in 2010’daki tespitine göre Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe” denilmekte

  • Home. Yönetim Stratejileri. Adım Adım Sosyal Medya Strateji Hazırlama Kılavuzu.  İçerik Takviminin yapılması. İçerik yayınlanma zamanlarının belirlenmesi.
  • Dijital pazarlama üzerine yazılımlar geliştiren Hubspot da böyle düşünmüş olacak ki örnek olması için bir sosyal medya içerik takvimi hazırlamış .  10 Adımda Nike'ın Doğuşu.
  • 4. Adım : İçerik takviminizi doldurun. Sosyal medya içerik stratejisinin en son adımı bir içerik takvimi oluşturmak.  9.Kendiniz İçin Bir Aksiyon Planı Hazırlayın .
  • IdeaSoft Blog. E Ticaret Rehberi. Sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur?  Bu içeriklerin hazırlanması belli bir süreç alacaktır ve bu nedenle de belli bir iş gücü gerektirir.
  • Peki, sosyal medya içeriği hazırlarken başka nelere dikkat etmek gerekiyor?  tutmak ve sürekli paylaşımda bulunmak için oluşturacağınız bu takvim işinizi kolaylaştırabilir.
  • Bugünkü konumuz sosyal medya içerik hazırlama ve yönetimi hakkında olacak.
  • güçlerini birleştirerek şahane bir sosyal medya atölyesi hazırladı !   İçerek oluştururken adım adım nasıl bir yol izlemelisiniz?  + Google Takvim + iCal için dışa aktar.
  • İster sosyal medya uzmanı olsun ister bireysel hesap yöneticileri olsun birçoğumuz sosyal pazarlama planı hazırlarken zorluk çekiyoruz.  İçerik Planlaması ve Takvimi oluşturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir