Açlık Sınırı Yine Asgari Ücretin Üstünde!

Şubat ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1407 lira, yoksulluk sınırı ise 4 bin 584 lira oldu. Asgari ücretli vatandaş da bi bu sonuçlara bi de cebine giren paraya bakıp kara kara düşünüyor.

Türk-İş, çalışanlarının geçim koşullarını ortaya çıkarmak için her ay “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması yapıyor. Araştırmanın şubat ayı sonuçları da açıklandı.

Araştırmaya göre, 4 kişilik bir aile sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için en az bin 407 lira 42 kuruş harcaması gerekiyor. Bu bütçe açlık sınırı olan kabul edilirken, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 4 bin 584 lira 44 kuruş oldu.

Bekar bir çalışanın ise şubat ayındaki verilere göre yaşama maliyeti bin 741 lira 19 kuruş olarak hesaplandı.

Ankara’daki 4 kişilik bir ailenin yiyecek için yapması gereken asgari harcama tutarı Ocak ayına göre yüzde 2,75 azaldı. Gıda enflasyonunda son 1 yıldaki artış yüzde 7,64 oldu. Yıllık ortalama artış ise yüzde 14,36 olarak hesaplandı.

Et fiyatı yapılan müdahale sonucu geriledi

Araştırmaya göre, süt ve peynir fiyatında az da olsa bir gerileme tespit edildi. Yoğurt fiyatı ise aynı kaldı. Pirinç, makarna, bulgur, un, irmik fiyatları da genel olarak değişmedi. Et fiyatı, yapılan müdahale sonucu geriledi. Tavuk fiyatı aynı kalırken, balık fiyatı biraz arttı. Balık fiyatı hesaplanırken tezgahta bol bulunan ve fiyatı nispeten ucuz olan çeşitlere ağırlık verildi. Yumurta fiyatı bu ay 4 kuruş daha geriledi ve tanesi 42 kuruş hesaplandı.

Rusya ile krizi meyve ve sebzeyi ucuzlattı

Rusya’ya yapılan yaş sebze-meyve ihracatının gerilemesi ve yaş sebze-meyve fiyatları, mevsim koşullarının iyi olmasına da bağlı olarak bu ay geriledi ve aile bütçesine olumlu yansıdı. Ocak ayında 3,67 lira olarak hesaplanan yaş-sebze kilogram fiyatı bu ay 3,47 lira oldu. Ortalama sebze fiyatı geçen ay 4,09 lirayken, bu ay 3,88 liraya geriledi. Ortalama meyve kilogram fiyatı ise 2,64 liradan bu ay 2,46 liraya geriledi.

Hesaplama yapılırken pazardaki mevsim ürünleri esas alındı ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarından hareket edildi. Tereyağı ve margarin ile zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı bu ay yine aynı kaldı. Zeytinin ortalama kilogram fiyatındaki artış hem siyah hem yeşil zeytinde devam etti. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği) ürünlerinden fındığın fiyatındaki gerileme devam etti, diğerleri aynı kaldı.

Yoksulluk sınırı, yeterli hayat standardında yaşayabilmek için gerekli olan minimum gelir miktarıdır.

Uygulamada ya da algılamada, yoksulluk kavramında olduğu üzere gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında uçurum kabul edilebilecek farklar bulunmakta ve ülkeler bazında sınır rakamlar farklılık göstermektedir.

Neredeyse tüm ülkelerde yoksul olarak yaşayan vatandaşlar bulunmaktadır. Yoksulluk sınırı bu bireylerin durumlarıyla ilgili karar almada ya da yoksulluğun önlenmesi ile ilgili konularda yapılacak çalışmalarda kullanılan bir ekonomik araç oluşturmaktadır.

Yoksulluk sınırının hesaplanması ya da belirlenmesi, genelde normal bir yetişkin bireyin kabul edilebilir bir yaşam sürmesi için bir sene zarfında tüketeceği tüm kaynakların değerinin toplanmasıyla bulunur ve zamanla enflasyon oranında artış arz ederler. Bu kaynakların en önemlisini yaşamak için kullanılan yerin kirası ya da gideri oluşturmaktadır. Bu yüzden, yoksulluk sınırı ile direkt bağlantılı olan ekonomistler emlak fiyatlarındaki iniş-çıkışları yakından takip ederler.

Günde 1.25 ABD dolarının altında yaşayanların ülke nüfuslarına oranları, Birleşmiş Milletler tahmini

Türkiye’de Geçmiş Tarihlere Ait Yoksulluk Sınırı

  • Ana Sayfa Yasam Açlık Sınırı Yine Asgari Ücretin Üstünde !  Şubat ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1407 lira, yoksulluk sınırı ise 4 bin 584 lira oldu.
  • Türk İş, dört kişilik ailenin açlık sınırının 1,432 lira, yoksulluk sınırının ise 4,665 lira olduğunu açıkladı.
  • Açlık sınırı yine asgari ücretin üstünde çıktı. 06.11.2016 19:31.
  • Haber giriş tarihi: 06 Şubat 2017 Pazartesi, 07:00. Açlık sınırı asgari ücretin üstünde . Açlık sınırı Ocak ayında bin 630 liraya fırladı. Yoksulluk sınırı 6 bin 473 lira oldu.
  • Memur Sendikaları Konfederasyonu açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.  Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 677 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 589 TL olarak tespit edildi.
  • Türk İş, Mayıs 2016 " açlık ve yoksulluk sınırı " sonuçlarını açıkladı.  Bekâr bir işçi için hesaplanan aylık maliyet ile net asgarî ücret arasındaki fark 412 TL olarak hesaplandı.
  • Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, haziran ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 878 lira, yoksulluk sınırının ise 2 bin 861 lira olarak gerçekleştiğini açıkladı. ~|~.
  • son toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017 yılında geçerli olacak asgari ücreti açıkladı.  işçinin açlık sınırının üstünde ücret istememesi olduğunu söylüyor.
  • Türk İş Temmuz ayı verilerine göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı bin 328 lira, yoksulluk sınırı 4 bin 328 lira oldu.  Bir önceki ay açlık sınırı bin 337 TL seviyesinde bulunuyordu.
  • Anasayfa Ekonomi Yeni asgari ücret ' açlık sınırı 'nın altında kaldı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir