Açık Alanda da Sigara Yasak!

Kapalı alanda sigara içme yasağı genişletiliyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AVM önünde, ibadethane bahçesinde, yürüyüş alanlarında ve çocukların bulunduğu parklarda sigara içilmesinin yasaklanacağını açıkladı.

Açık alanlarda da sigara içme yasağı geliyor. Sağlık bakanlığı tütünle mücadele kapsamını genişletiyor. Ayrıca kış aylarında kapalı mekanların camlı bölümlerinin kapatılarak sigara içilmesiyle ilgili de yeni bir yasal düzenleme yapılacak.

Açık alanda sigara yasakları bu yıl uygulamaya geçecek. Çay bahçesi gibi alanlarda sigara içen masa ile içmeyen masa yan yana olamayacak. Masalar arasında belirli mesafe şartı getirilecek.

Çocuk parkı da yasak

Bakanlık, park, bahçe, AVM önü, ibadethane bahçesi, yürüyüş alanları ve çocuk parklarında sigara içimini yasaklayacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Çocuk parkında sigara olmaz” dedi.

Sigara, günümüzde yaygın olarak tütünün kâğıda sarılmasıyla yapılarak kullanılan bu içeceğin MS ve 18. yüzyılda Avrupa’ya İspanya yoluyla Amerika Kıtası’ndan geldiği sanılmaktadır. İlk yıllarda tütün yaprağına daha sonra da ince kâğıda sarılarak içilmeye başlanmıştır. Bizet ‘nin operası Carmen 1830’ların İspanya’sını anlatır ve oyunun kahramanı Carmen başlarda bir sigara fabrikası işçisidir. Fransa’da ilk sigara fabrikası Fransız devlet tekel şirketi tarafından 1845’te kurulmuştur.

İngilizler sigarayla ilk defa Kırım Savaşı ‘nda Osmanlı askerlerinde görerek tanışmıştır. Osmanlı Devleti, devlet gelirlerini artırmak için sigarayı devlet tekeline alınca, sigara üretimiyle uğraşan Rum tüccarlar, o zamanlar İngiliz himayesinde olan Mısır’a göç etmiş ve Mısır’da 1880-1915 yılları arasında dev bir sigara endüstrisi oluşmuştur.

Avrupa ve Amerika’da I. ve II. Dünya Savaşı yıllarında sigara askerlere genel ihtiyaç olarak dağıtılmış, 1965 yılına kadar sigara tüketimi yükseliş eğilimi göstermiş ama zararları hakkında bilinçlenme yayıldıkça tüketim azalmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde ise hâlen sigara tüketimi yükseliş eğilimindedir.

  • Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AVM önü, ibadethane bahçesi, yürüyüş alanları ve çocukların bulunduğu parklarda sigara içilmesinin yasaklanacağını açıkladı.
  • Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı yeni taslağa göre çocuk parklarında, hastane ve cami bahçesinde sigara içmek yasak olacak.
  • 4 Kasım 2013, 10:07 Açık Alanda da Sigara Yasağı Geliyor.  hazırladığı yeni taslağa göre çocuk parklarında, hastane ve cami bahçesinde sigara içmek yasak olacak.
  • Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı yeni taslağa göre çocuk parklarında, hastane ve cami bahçesinde sigara içmek yasak olacak.
  • Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı yeni taslağa göre çocuk parklarında, hastane ve cami bahçesinde sigara içmek yasak olacak.
  • Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Açık alanda sigara yasakları da bu yıl uygulamaya geçecek.
  • Sağlık Bakanlığı tütünle mücadele kapsamını genişletiyor.
  • Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre bazı açık alanlara da sigara içme yasağı gelecek   AVM`lerin kapısının önünde sigara içimi engellenmiş olacak.
  • Açık alanda sigara yasakları da bu yıl uygulamaya geçecek. Buna göre, çay bahçesi gibi alanlarda sigara içen masa ile içmeyen masa yan yana olamayacak.
  • Akdağ, kapalı alanlarda sigara yasağını çok daha sıkı bir şekilde takip ederek tütünle  gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, ‘Yanları açık ’ denilerek sigara içilebiliyor.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir