ABD ‘nin Büyükelçilikten Açıklaması

ABD 'nin Büyükelçilikten Açıklaması

Yapılan açıklamada Reina kulübünde yaşanan olay sonucu sosyal medya da dolaşan dedikodulara açıklık getirildi.Amerika hükümeri Reina kulübü dahil hiç bir eğlence yerlerine yönelik saldırı olabileceğine ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

ABD Ankara Büyükelçiliği’den  yapılan açıklamada, ‎sosyal medyada dolaşan dedikoduların tersine, Amerikan hükümeti Reina kulübü dahil olmak üzere belirli eğlence yerlerine yönelik tehditlerle alakalı bilgi sahibi deyildi ve Amerikan hükümeti Amerikalıları belirli mekanlar veya mahallelerden uzak durmaları konusunda uyarmadı ifadelerini kullandı.

İstanbul Ortaköy’de meydana gelen silahlı saldırının yaşandığı gece kulübü Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan, saldırı ile ilgili iki farklı açıklama yapmıştı. Saldırının meydana geldiği saatlerde ‘Amerikan istihbaratı bunun bilgisini vermişti. Göz göre göre bu saldırı meydana geldi şeklinde açıklama yapan Koçarslan, 12 saat sonraysa kendi açıklamasını yalanlamıştı.

ABD Ankara Büyükelçiliği, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısı sonrasında Reina’nın sahibinin ifade ettiği ABD istihbaratı bizi uyarmıştı açıklamasını kabul etmeyerek yalanladı. Amerikan hükümeti saldırı sonrasında Reina kulübü dahil olmak üzere belirli eğlence yerlerine yönelik tehditlerle alakalı bilgi sahibi deyildi ve Amerikan hükümeti Amerikalıları belirli mekanlar veya mahallelere gitmemeleri konusunda uyarmadı.

ABD Büyükelçiliği Türk kurumlarıyla terörle mücadelede yakın istişare içerisinde olduğunu, buna terör tehdidi şüphelerine ilişkin bilgi paylaşımı da dahil edilip bu işbirliği, bizler ortak terör tehdidi ile mücadele ederken sürecektir ifadelerini kullandı.

Aynı vakitde elçilik günün erken saatlerinde Beyaz Saray ve Büyükelçiliğimiz tarafından da belirtildiği üzere, dün geceki terör saldırısını kati surette kınamaktayız. Amerikan yurttaşlarının da saldırıya uğradığı bu çirkin saldırıdan etkilenen herkese taziyelerimizi sunuyoruz açıklamasını yaptı.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir