ABD Geri Adım Atmadı: PYD ve PKK arasında fark var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’ya sert çıkıp, “sen örgütün mü yoksa benim mi yanımdasın” diye sormuştu. “PYD de YPG de bal gibi terör örgütüdür. Ey Amerika!” diye seslenen Erdoğan, “Orta Doğu’nun kan gölüne dönmesinde sizin de payınız var” dedi. İşte bu sözlere Amerika’dan cevap geldi. Dışişleri bakanlığı sözcüsü, geri adım atmadı. “PYD ve PKK arasında fark var!” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, günlük basın toplantısında Erdoğan’a cevap verdi. Toner, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin YPG’yi terör örgütü olarak görmediği konusundaki açıklamaları tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Toner, “PKK bize göre bir terör örgütüdür. Ancak PKK ile YPG arasında açık fark var. YPG konusunda Türkiye ile aynı görüşte değiliz. Suriye’nin kan gölüne dönmesinin sorumlusu ve nedeni Esad rejimi ve İŞİD’dir” diye konuştu.

YPG’nin İŞİD’e karşı sahada başarılı bir mücadele verdiğini savunan Toner, “Türkiye, PKK ile YPG arasında bir bağ görüyor. PKK’nın terör örgütü olduğu konusunda biz çok açık olduk. Ancak biz PKK ile YPG arasında bir bağ görmüyoruz” dedi.

ABD ile Türkiye’nin iki dost ve müttefik ülkeler olduğunu, bunu kimsenin sorgulamaması gerektiğini söyleyen Toner, Türkiye’nin kaygılarını anladıklarını ve bu konudaki görüşmelerin sürdürüleceğini belirtti.

Küba, resmî olarak Küba Cumhuriyeti /ˈkjuːbə/; İspanyolca : República de Cuba , söyleyiş:    Karayiplerde bir ada ülkesi . Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana , Küba’nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir. Küba’nın kuzeyinde Birleşik Devletler , batısında Meksika , Bahamalar , güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika , ve güneydoğusunda Haiti ve Dominik Cumhuriyeti uzanır.

28 Ekim 1492 ‘de, Kristof Kolomb karaya çıktı ve şu an Küba’ya ait olan adada İspanya Krallığı için hak iddia etti. Küba, 1898’de biten İspanya-Amerika Savaşına kadar İspanya’nın bir toprağı olarak kaldı, ve 1902’de Birleşik Devletler’den resmi bağımsızlık kazandı.

Küba 11 milyonu aşkın insanın yurdudur ve Karayipler’de en geniş yüzölçümüne sahip olmanın yanı sıra en kalabalık ada milletidir. Ada, etrafındaki sular tarafından ılıklaştırılmış bir tropikal iklime sahiptir. Aynı zamanda Karayip Denizi ‘nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi ‘nin karşısında olması adayı kasırgalara açık hale getirmiştir. 1232.5 km uzunluğundaki Küba Adası yeryüzündeki en büyük 13. adadır.

  • Ana Sayfa Türkiye ABD Geri Adım Atmadı : PYD ve PKK arasında fark var !  İşte bu sözlere Amerika ’dan cevap geldi. Dışişleri bakanlığı sözcüsü, geri adım atmadı .
  • yoksa bu terör örgütü PKK ile PYD ile mi berabersiniz?" sözlerine, ABD 'den " PKK ile YPG arasında açık ve net bir fark var " cevabı geldi.  Türkiye uzaya dev adım atıyor .
  • örgütü PKK ile PYD ile mi berabersiniz?" sözlerine, ABD ' den " PKK ile YPG arasında açık ve net bir fark var " cevabı geldi.  Ancak PKK ile YPG arasında açık fark var .
  • Tayyip Erdoğan’a yanıt geldi: “ PKK ile YPG arasında açık fark var .  ve beraberindeki heyetin, Rojava’ya giderek, PYD yetkilileriyle görüşmesinin ardından tırmanışa geçmişti.
  • ABD Dışişleri, ‘ PYD ile PKK arasında açık ve net bir fark var .  Bu 109 PKK 'lıdan sadece 27'si Suriyeli. 16'sı İranlı geri kalanı ise PKK 'nın Türkiye kadrolarından.
  • ABD ile Türkiye arasındaki ‘ PYD ’ krizi derinleşiyor. Yaşananlar 1964’teki ‘Johnson mektubu’ krizini akıllara getiriyor.
  • Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG ile mi berabersiniz.  mümkün değil" sözlerine, ABD 'den " PKK ile YPG arasında açık ve net bir fark var .
  • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, düzenlediği basın toplantısında, ABD 'nin YPG'yi terör örgütü olarak görmediği yönündeki açıklamalarını tekrarladı.
  • Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG ile mi berabersiniz.  mümkün değil" sözlerine, ABD 'den " PKK ile YPG arasında açık ve net bir fark var .
  • ABD , PYD /YPG'ye doğrudan silah verme planını geçici olarak askıya aldı. ABD yönetiminin Türkiye'nin baskılarından sonra kararı askıya aldığı iddia edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir