90’larda Yaşanan Ve Hafızalara Kazınan 10 Önemli Olay!

Geçmişi özlüyor musunuz? Mesela 90’lar size ne hatırlatıyor? Yıl olmuş 2016 sen hala 90’lardasın demeyin! Çünkü 90’lar, yakın geçmişimizin tüm on yıllık zaman dilimleri içerisinde en büyük kırılmaların yaşandığı dönemlerden biri oldu.  Sosyal medyadan yoksun, gerçekliğe, doğru habere erişimin kolay olmadığı bir ortamda gazeteler ve televizyon programları gündemi domine etti. Televole’ler, A Takım’ları adeta gündeme hükmediyordu.

Peki 90’larda Tv dünyasında neler vardı. Gündemdeki konular neydi?
İşte, 90’lara damga vuran ve çocukluğu ya da gençliği 90’lara denk gelenlerin de gülümseyeceği TOP 10 listesi;

Medyum Memiş vs. Medyum Keto

Bu ağabeylerimiz 90’larda oldukça popülerdi. Falcılardan daha kalifiye, hacıdan hocadan daha seküler bir çizgide seyir ediyor oluşları sebebiyle zengininden fakirine herkesin umut bağladığı uhrevi safsata jeneratörleri oldular. Evet, 90’lı yıllar medyumların yıllarıydı.  Televizyon programlarını, ana haber bültenlerinde dahi sık sık yer işgal eden medyumların artan popülaritesi, “En iyi medyum kim?” kim tartışmalarını da beraberinde getirdi. Tartışmaların doruk noktalarından birinde ise televizyon tarihinin en unutulmaz anlarından biri gerçekleşti. Kısa sürede kendi starlarını yaratan sektörde söz konusu anın başrollerinde Medyum Memiş ve Medyum Keto vardı.

Akın Sel ve Futbolcu Esprileri

Hatırlayanlarınız olacaktır. Televolelerin “Spor magazin” olduğu zamanları. Açıkçası özlemiyor da değiliz o naif, saldırganlıktan uzak magazin günlerini. Kompela’yı, Akın Sel’i, Maradona’lı, Levent Kırca’lı teaser’larını, mankenler-futbolcular arası aşk dedikodularını ve elbette efsane Hakan Şükür esprilerini gülümseyerek hatırlamamak elde değil cidden. Televole muhabirlerinin takımların seyahalerine eşlik edebildiği dönemin en dikkat çeken figürlerinden biri de Hakan Şükür ve Alpay Özalan’dı . “Adamın birinin metresi varmış, diğerinin santimetresi.” şeklindeki esprileriyle Şükür, sadece gol yollarında etkili olmadığını, yaman bir mizahşor olduğunu da bizlere her seferinde gösterdi.

Şarkıcılara sorulan sorular ve aklı dumura uğratan şakalar

https://www.youtube.com/watch?v=wwOqpOnIRX8

Videodan izlediğimiz ve gördüğümüz üzere şarkıcılarımız sahneleri, şereflendirmekle kalmıyor, ülke mizahına da yön verecek şakaları yapmaktan da hiç çekinmiyordu. 90’ların en unutulmaz haber malzemelerinden biri de kesinlikle ünlülere sorulan Televole sorularıydı.

Manken Temalı Tartışmalar

demet-akalinAma haklarını yemeyelim mankenlerin üzerine çok gidildi ülkede. Sadece “Mankenden oyuncu ve şarkıcı olur mu?”  tartışmasıyla geçirdiğimiz bir 6 yıl var.

İbrahim Tatlıses –  Mahsun Kırmızıgül Kavgası

İki büyük sanatçı, iki büyük ekol. Bu savaş bir İbo ile Mahsun’un olduğu kadar bir anlamda Prestij Müzik Ailesi ve Tatlıses Plak’ın savaşı oldu. Bir yandan Mahsun’lu, Özcan’lı, Alişan’lı, Ayhan Aşan’lı, Seda Sayan’lı kadrosuyla Prestij Müzik, diğer tarafta Azeri Kızı Hünel, Kader, Fatih Kısaparmak, İsmail Türüt, Ceylan ve Yıldız Tilbe’li kadrosuyla İdobay Plak. Bu iki devin arasında daha butik bir sanatçı grubuyla hizmet veren Şahin Özer’in şirketi de İbrahim Erkal, Pınar Dilşeker ve Zara gibi isimlerle adından söz ettirse de genellikle kavga Prestij Müzik ve İdobay Müzik arasında geçti. Nasıl ve ne sebeple başladığını halen dahi çözemediğimiz bu iki ünlü ismin kavgasından Savaş Ay 28’e yakın A Takımı programı çıkardı.

Kompela ve Coulibaly

https://www.youtube.com/watch?time_continue=112&v=K852v7ipsqI

“-Türkiye’de ırkçılık yok ağbi. Hatta tam tersi bizde siyahiler daha çok sevilir.” geyiğinin başlangıcı muhtemelen Gaziantepspor’un unutulmaz futbolcusu Kompela’nın gönüllerimizde taht kurduğu yıllara rastlıyor. Futbolculuğu bir yana, yüksek doz sempatisiyle, yıllarca ülkedeki futbol camiasında görev yapıp, tek kelime öğrenmeden memleketine dönen onca ünlü isme inat şahane Türkçe konuşan Kompela’yı gerçekten halkımız çok sevdi. Henüz gizli ırkçılık soslu “Saat satma” esprilerinin ülkemize giriş yapmadığı yıllarda Kompela uzun yıllar gündemimizin misafiri oldu.

Levent Oran

https://www.youtube.com/watch?v=Hf6od-EyNPU

Listenin en nadide parçalarından biri kesinlikle. Rahmetli Savaş Ay’ın zıpkın gibi, fişek gibi programı A Takımı’nın bizlere en büyük armağanı kim diye soracak olsak, Levent Oran en sık aldığımız cevaplardan biri olur herhalde. Ortaya ilk çıkışıyla gündemi kasıp kavuran söylemleri, kadına şiddet yanlısı açıklamaları ile ortalığı alt üst eden isim oldu Levent Oran. Söylemlerini “Kaşınıyorsa kadın dövülmelidir.”e kadar götürdü. Götürdükçe kötü şöhreti daha da serpildi.

Sadettin Teksoy

O bir efsane… Onu anlatmak için kelimeler kıyafetsiz kalıyor desek yeridir. Ama şu kadarını söyleyelim, televizyonda onun yeri pek dolacağa benzemiyor.

Olacak O Kadar

https://www.youtube.com/watch?v=sUMGgs-jc04

Levent Kıca ve tiyatro ekibinin hazırladığı Olacak O kadar programı ülkemizde mizahın ve hicvin bir arada ve etkili nasıl kullanılabileceğine en güzel örnek oldu. Bir çok kanal da ekrana gelen program yıllarca devam etti.

Ne dedin sen? Çat!

Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Sizi son maddemizde başrollerini Sevda Demirel, Hande Ataizi, Arto ve Cem Davran’ın paylaştığı, televizyon tarihimizin en unutulmaz anlarından biriyle baş başa bırakıyoruz. Çünkü söylenebilecek, bu inanılmaz olayı tarif edebilecek hiçbir cümle yok.

  • 2014 12 19 16:00:54 Eki 10 , 2015.  Bu yıl meydana gelen ve hafızalara kazınan birçok olay var.  Elbette sizlerinde aklında büyük yer etmiş olaylar vardı.
  • Türkiye'de 2014 Yılında Yaşanan En Önemli Olaylar .  Nereye gittikleri ve ne taşıdıkları bilinmese de, Adana'da yaşanan bu olay çok konuşuldu.
  • 1 Ocak. Yunanistan'ın AET'nin 10 . üyesi oluşu (1981).  Aralık ayında vuku bulan ve hafızalara kazınan olaylardan bazıları   Pkk olayla ilgilerinin olmadığını söyledi.
  • 1. Sneijder’in poposu Toroğlu’na dert olursa. O, kendi çapında bir fenomen. Her yaptığı her söylediği bir olay . Videoları internette binlerce tık alıyor, sözleri forumlarda tartışılıyor.
  • Usta oyuncuların yer aldığı ve hafızalara kazınan bu dizileri gelin tekrar hatırlayalım.  9 Süper Baba (1993 1997). 10 Çılgın Bediş (1996 2001).
  • Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10 .00'da İzmir'e girdi.
  • 90 ’ larda ve 2000’lerde gösterildikleri andan itibaren büyük yankı uyandıran ve hala da akıllara geldikçe gülümseten reklamları aşağıda bulabilirsiniz. 1) Derby Ali Desidero.
  • Listeler Sinema Yazıları. Çocuk Oyuncularıyla Hafızalara Kazınan 10 Film. Hande Sönmez — 17 Şubat 2017. 3 0 0.
  • Lütfen daha sonra yeniden deneyin. 1 Eyl 2015 tarihinde yayınlandı. Türk Televizyon Tarihinin Hafızalara Kazınan 10 Videosu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir