8 bin yaşındaki İncirliin’e turist akını

8 bin yaşındaki İncirliin'e turist akını

Milas Kaymakamlığı’nın hazırladığı proje ile yürüyüş parkuru, aydınlatma ve güvenlik çalışması yapılarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılan İncirliin Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesindeki Damlataş Mağarası’na benzerliği ile dikkati çekiyor.

Güney Ege Kalkınma Ajansından (GEKA) aldığı destekle, Gökçeler Kanyonu’ndaki mağaranın bulunduğu alana, ziyaretçilerin güvenli bir şekilde gezebilmesi maksadıyla seyir terası, yürüyüş parkurları, aydınlatma ve güvenlik sistemleri kuruldu.

Çalışmaların tamamlanması ile ziyarete açılan mağara, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Yarasalara yaptığı ev sahipliği ile de doğal yaşamın sürdüğü İncirliin Mağarası, eşsiz sarkıt ve dikitleri ile öne çıkıyor.

“Damlataş birikimi bakımından son derece zengin”

Milas Kaymakamı Eren Arslan yaptığı açıklamada, 345 metre uzunluğundaki mağarada, jeolojik oluşumlara zarar vermemek için 155 metrelik bölümün ziyaretçilere açılabildiğini ifade etti.

Mağaranın açılır açılmaz ziyaretçi akınına uğradığını vurgulayan Arslan, genişliği 3-10, tavan yüksekliğiyse 2-20 metreyi bulan, damlataş birikimi bakımından son derece zengin İncirliin Mağarası’nda, özellikle sarkıt, dikit ve sütunların büyüklük, kalınlık ve yükseklikleriyle dikkati çektiğini kaydetti.

Ziyaretçilerin mağarayı daha rahat gezebilmeleri için yürüyüş alanları, aydınlatma ve güvenlik sistemleri de yapıldığını dile getiren Arslan, bölgenin en önemli turizm kıymeti Gökçeler Kanyonu ve İncirliin Mağarası projesini 2013 yılı içerisinde GEKA’nın kabul ettiğini ifade ederek, projenin kaymakamlığın da kaynakları ile birleştirilerek tamamlandığını ve turizme kazandırıldığını ifade etti.

“8 bin senelik mağara”

Mağaranın içinde milattan önce 6 bin yıllarına tarihlenen buluntular yer aldığını vurgulayan Arslan, “İncirliin Mağarası doğal sit olmasının yanında içindeki buluntular ile aynı zamanda arkeolojik sit alanı. Mağarada yapılan araştırmalarda insan hayatının milattan önce 6 binli senelere tarihlendiği belirlenmiş ve mağaranın 8 bin senelik olduğu tahmin edilmektedir.” şeklinde konuştu.

Mağara içerisinde yaz aylarında yapılan ölçümlerde hava sıcaklığının 17 derece olduğunun belirlendiğini vurgulayan Arslan, ısı ve nem derecesinin ziyaretçileri büyülediğini ifade etti.

Mağaranın ziyarete açılmasının bölge turizmine çok büyük katkı sağladığını anlatan Arslan, şu şekilde konuştu:

“2016 yılından beri buraya ziyaretçi kabul ediyoruz. Her sene yaklaşık 20 bin yerli ve yabancı ziyaretçi geliyor. 2018 senesinde da mevcut kayıtlara göre 7 bin ziyaretçi geldi. Bu sayı her gün artarak devam ediyor. Bölgemiz deniz, güneş, kum turizmi ile hep ön plana çıkmış bir yer. Ancak burası bu turizm pastasının içinde çok farklı bir potansiyele sahip. Hem mağara hem 10 kilometrelik Gökçeler Kanyonu muhteşem bir parkur. Kanyon içinde onlarca yabani hayvan türü, yüzlerce farklı bitki türü ve ağaç türleri ile doğaseverler için de aranan bir yer. İncirliin Mağarası da Bodrum ve Milas’a yakınlığı sebebiyle yerli ve yabancı turistler tarafından rahatlıkla gezilip görülecek. Burası turizmcilerin göz bebeği olacak.”

Arslan, mağaranın girişinin, yarasa galerisinin, havuzlu salonun ve gösteri salonundaki damlataşların ilgi ile izlendiğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir