5 Soruda Jet Lag Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Jet lag nedir? Jet lag tedavisi nelerdir? Jet lag kaç gün sürer? Bu ve buna benzer sorular uçakla seyahat eden yolcuların sıklıkla yanıtını aradığı sorular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere jet lag ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi anlatmaya çalışacağız.

Jet Lag Nedir?

Jet lag, jet lag sendromu, jet lag yorgunluğu ya da eşzamanlı uyku bozukluğu olarak adlandırılan bu rahatsızlık, havayoluyla seyahat eden yolcuların sıklıkla karşılaştırdığı bir durumdur. Jet lag, kısa sürede uzun mesafeli yolculuklar yapan insanların farklı zaman dilimleri arasındaki geçişleri sonucunda vücutlarında meydana gelen biyolojik dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bir başka değişle jet lag, vücudun biyolojik saatiyle gidilen yerin saatinin uyuşmaması ve buna bağlı olarak vücudun dengesinin bozularak bocalaması durumu olarak özetlenebilir. Özellikle batıdan doğuya doğru yapılan uçuşlarda jet lag’a yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Belirtileri ve Etkileri Nelerdir?

Jet lag sendromunun başlıca belirtileri ve etkileri;

 • Uykusuzluk başta olmak üzere uyku düzeninde bozukluk
 • Yorgunluğa bağlı halsizlik
 • Vücut direncinde azalma
 • Kabızlık
 • İştah kaybı
 • Baş ağrısı
 • Kısa süreli hafıza bozuklukları
 • Adet düzensizliği
 • Bulantı
 • Mide ve bağırsak şikayetleri şeklindedir.

Uçuş sonrasında bu ve buna benzer şikayetleri olan kişilerin jet lag rahatsızlığı geçirdiğini söylemek mümkündür.

11

Jet Lag Kimlerde Görülür?

Jet lag’ın kimlerde görülüp kimlerde görülmeyeceği aslında kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Jet lag’ın görülme olasılığı ve şiddeti seyahat sırasında değişen zaman dilimlerin çokluğuyla doğru orantılıdır. Çok fazla zaman dilimi değiştiren kişilerde jet lag’a yakalanma olasılığı daha fazla iken yolcuğu sırasında zaman dilimi arası geçişleri daha seyrek yaşayan kişilerin jet lag’a yakalanma olasılığı daha azdır. Aslında jet lag belirtileri az da olsa herkeste görülür ancak bazıları bu belirtileri daha yoğun yaşayarak jet lag sendromundan daha fazla etkilenir. Özellikle yaşlılarda jet lag rahatsızlığı daha sık yaşanır. Buna karşın jet lag, gençlerde ve çocuklarda daha az görülür.

Jet Lag Kaç Gün Sürer?

Jet lag’ın kaç gün süreceği yine kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Jet lag sendromunun süresi seyahat edenlerin vücut yapıları ve biyolojik düzenlerine göre de değişebilmektedir. Jet lag, yolculuk sonrası gidilen yerin zaman dilimine (saatine) uygum sağlayana kadar birkaç gün sürebilir. Jet lag etkisi genellikle seyahatin ilk üç günü daha yoğun hissedilir, üçüncü gün en şiddetli yoğunluğa ulaşır ve bu durum yoğunluğunu azaltarak bir hafta kadar sürebilir. Jet lag çok uzun süreli yaşanmaz, maksimum on gün içerisinde vücut eski düzenine kavuşur. Bunun yanı sıra jet lag uzun süreli sağlık problemlerine yol açmamakla beraber çok sık seyahat eden ve çok sık zaman dilimi değiştiren kişilerde kronik uyku sorunlarına yol açabilir.

1

Jet Lag’ın Tedavisi Var Mıdır?

Jet lag’ın belli başlı bir tedavi yöntemi yoktur ve genellikle jet lag tıbbi bir tedavi yöntemi gerektirmez. Ancak yine de jet lag etkisini yoğun yaşayanların uyması gereken birkaç kural vardır. Jet lag’ın etkisini azaltmanın en önemli yöntemlerinin başında gittiğiniz yerin saat dilimine uygun olarak günlük yaşamınızı idame ettirmeniz gerekir. Yani uyku düzeninizi ve yemek saatlerinizi gittiğiniz yerin zaman dilimine uygun olarak ayarlamalısınız. Bunun yanı sıra jet lag’a bağlı ortaya çıkan rahatsızlıkların giderilmesinde rahatsızlığın türüne bağlı olarak o rahatlığı giderecek çeşitli ilaçları doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

5 Soruda Jet Lag Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Jet lag, jet sendromu, jet yorgunluğu veya eşzamanlama bozukluğu; kısa zamanda uzun mesafeler kateden insanlarda farklı zaman dilimlerine ulaşılmasına bağlı olarak biyolojik ritmin bozulması. İnsan vücudunun yaklaşık 24 saatlik biyolojik etkinlik çevriminin ani değişmeler nedeniyle uğradığı geçici değişiklik ve düzensizliklerdir. Genellikle uyku ve yeme düzeninin bozulması, baş ağrısı, zihinsel performans düşüklüğü ve yorgunluk hissi ile kendini gösterir. Bazı vakalarda depresyona da rastlanır.

Jet lag’in etkileri en çok doğuya doğru gerçekleşen yolculuklarda görülür. Bunun nedeni doğuya uçarken, zaman dilimlerinin artması nedeniyle, varış noktasında geçirilen ilk günün 24 saatten kısa olmasıdır. Biyolojik ritmi 24 saatin altına düşürmek çok güç olduğu için, vücut aradaki zaman farkını kapatmakta zorlanır.

5 Soruda Jet Lag Nedir? Tedavisi Nelerdir? Özet Bilgiler

 • Jet lag tedavisi nelerdir ? Jet lag kaç gün sürer? Bu ve buna benzer sorular uçakla seyahat eden yolcuların sıklıkla yanıtını aradığı sorular arasında yer almaktadır.
 • Jetlag Nedir Tedavisi Nelerdir , Jetlag Belirtileri. Sağlık. /2 Kasım 2011.  Jet lag etkisinden nasıl kurtulursunuz? • Proteinden zengin kahvaltı yapın.
 • Jetlag nedir ? Jet sözlükte "çok hızlı" anlamına gelmektedir. Lag kelimesi ise "gecikme, geri kalma" anlamına gelmektedir.  Jetlag tedavisi . Genellikle tedavi gerektirmez.
 • Fakat hekim kontrolünde kesin sonuçlar ortaya koyularak tedavi yöntemleri uygulanır.  jet lag olmak jet lag tedavisi jet lak nedir jet lag nedir jetlag 2012 06 13.
 • Jet Lag Nedir Tedavisi Nelerdir ? : Genellikle uçak seyahati ile birkaç zaman dilimi geçen kişiler, ışık ve diğer çevresel faktörlerin, uyu uyan döngülerini bozduğunu gözlemlerler.
 • Jet Lag ya da yanlış yazımıyla Jetlag Nedir ? Saat farklı fazla olan bir ülkeye uzun süre uçakla yolculuk yapıldığında oraya çıkan geçici bir hastalıktır jet lag .
 • Endokrinoloji yani Hormon Hastalıkları ve Metabolizma ile ilgili konularda sağlık desteği ve tedavi hizmeti verilmektedir.
 • Genç kişiler genellikle, jet lag ’e daha çabuk uyum sağlarlar.  Jet lag ’e karşı en iyi sistem, sadece gece uymaya çalışmak ve sabah erken kalkmaktır.
 • Jet Lag Nedir ? Jet lag uzun mesafeli uçak yolculuklarında oluşan bir yan etkidir. Uçak ile farklı zaman dilimleri arasında yolculuk yaptığınız da vücudunuzun.
 • “ Jet lag ” nedir , tedavi gerektirir mi? 10 Ağustos 2012 07:06 ⋅ 1 Comment ⋅.  “ Jet Lag ”, insan bedeninin içsel saatinin veya sirkadiyen ritminin bozulmasından kaynaklanır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir