5 Maddede Türkiye’nin Konut Satın Alma Motivasyonu

İnşaat sektörü hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Konut sahibi olmak isteyenler ise bu kadar çok seçeneğin arasında şaşkın durumda. Özellikle büyük şehirlerde ev satın almak pek kolay değil. Konum, trafik problemi, konut fiyatları, taksit seçenekleri, çevresindeki aktivite imkanları derken bir çok önemli faktörü düşünmek zorundasınız. Ayrıca deprem ülkesi olduğumuz için yapının depreme dayanıklı olması ve yapım yılı en önemli konu. Ayrıca ev almaya karar verdiniz ama nereden ve hangi evi almak istiyorsunuz karar veremediyseniz bu araştırma yazımız tam sizin için. Emlak alımları çerçevesinde yaptığımız bu araştırma tüm sorularınızı rahatlıkla cevaplayacaktır.

5 Maddede Türkiye’nin konut satın alma motivasyonu, sizler için araştırdık….

Konutun Fiyatı Ve Taksit Seçenekleri


Ev sahibi olmak isteyenlerin birinci önceliği bütçe. Hangi ev, nerede yada ne kadar büyüklükte olduğunu araştırmadan önce ilk olarak mevcut durum kontrol edilmeli. Yani anlayacağınız, ne kadar param var yada nasıl bir taksit seçeneği bana uygun. Bir çok insan ev alma imkanını banka kredileri ile sağlıyor. Bankalar ise evin değerinin %75 oranında kredi veriyor. Ayrıca ödeme planınız sizin gelirinizin %70’ini geçmemeli. Yada bir çok inşaat firması belirli bir peşinat ve küçük faiz oranları ile taksitlendirme yapıyor. Bu veriler ışığında ev sahibi olmak isteyenler bir bütçe çıkararak artık diğer seçeneklere yönelebilirler.

Konumu


Bir kişinin mutlu olmasındaki en önemli unsur evinin işine yakın olması. Bunu biz demiyoruz İsviçreli bilim adamları söylüyor. Özellikle büyük şehirlerin kalabalıklığı ve trafik çilesi bitmek bilmiyor. Yorgun çıktığınız bir mesaiden evinize uzun yollar kat ederek yada trafikte dur kalklarla gelmek yorgunluğunuzu katlayacaktır. Tabiki eve geldiğinizde bitmiş bir enerji ile televizyon karşısında uyuklamak akşamınızın finali olacaktır. Yada yorgun gidilen işteki perforamansınızı bir düşünün. Aynı şekilde bu çocuklarınız içinde geçerli, serviste geçirilen sıkıcı ve yorucu bir yolculuğun ardından ders çalışmak yada aile ile güzel vakit geçirmek imkansız bir hal alacaktır. Bu ders çalışmayı etkileyeceği gibi okulu çile çekilen bir yer haline getirecektir. Bu sebeplerden dolayıdır ki insanlar ev alırken buldukları evin işe ve okula yakın olmasını tercih ederler ve etmelidirlerde.

Depreme Dayanıklılığı Ve Yapım Yılı


Deprem ülkemizin korkunç gerçeği. Her ne kadar düşünmek istemesekte bu coğrafyada deprem olma olasılığı yüksek. 17 Ağustos 1999 Marmara depremi bu konuda hepimize ders verdi diyebiliriz. Bu büyük felakle birlikte devlet bir takım yaptırım kararları aldı. Özellikle binaların depreme dayanıklılık konusunda sıkı denetimler başladı. Artık depreme dayanıklı olmayan evlere oturma ruhsatı verilmezken, depremlerde hasar gören ev ve binalar yıkıldı. Siz ev sahibi olma hayali kuranlarda mutlaka bulduğunuz evlerin depreme dayanıklı olup olmadığını araştırın. Yapım yılının deprem kanunlarının konulmasından sonra olduğuna dikkat edin.

Kolay Satılabilir Olması


Tabiki satın aldığınız evin kolay satılabilmesi önemlidir. Dünyanın bin bir türlü hali var deyimine tamda uygun bir mantıkla bakarsak, olası kötü bir olayda yada şehir değiştirme, memnuniyetsizlik gibi bir durumda evinizi satışa çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda acilen bir evin satılabilmesi hayati önem taşıyabilir. Aldığınız evin kullanışlı ve iyi bir konumda olması satış sürecini hızlandıracaktır. Tam da bu sebepden alacağınız evin ilerde satılıp satılamayacağınızı düşünmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Çevresindeki Aktivite İmkanı


Farkındayız günümüzde bu biraz lükse girebilir. Fakat bir ev alacaksanız böyle bir unsuruda düşünmenizde fayda var. Çevre koşulları, büyüyen ve kalabalıklaşan şehirler derken çocukarınız ve hatta sizlerin güven içerisinde dışarıya çıkıp eğlenmesi eskisi kadar kolay değil. Ailecek eğlenebileceğiniz, sporunuzu yapacağınız, imkanların olduğu bir konumda ki ev hiç de yabana atılacak bir düşünce olmasa gerek. Tabiki eğlence derken sağlığı da unutmamak gerekir. Evininizin yakınlarında hastane, sağlık ocağı gibi kurumların olması oldukça önemli.