5 Büyüklerin Simgelerinin Şaşırtıcı Ortaya Çıkış Hikayeleri

Süper Lig takımlarından Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş simgelerinin şaşırtıcı ortaya çıkış hikayeleri var. 5 büyüklerin sembollerinin ilginç hikayelerini merak ediyor ve acaba bu sembollerin doğuşu nasıl ve ne zaman ilk olarak ortaya çıktı diye düşünüyorsanız işte cevabı…

Futbolseverler kendi takımlarını bir lakapla ve sembol kullanarak anmayı seviyor. Statlarda kullandıkları pankartlarla da bunu gösteriyor. Süperlig takımlarımızın farklı farklı sembolleri var; kartal,aslan, kanarya, kaplan, timsah… Bu sembollerin ortaya çıkış hikayeleri ise bayağı ilginç…

Beşiktaş- Kartal


Adıyla tescil edilen ilk Türk spor kulübü olan Beşiktaş’ın sembolü kartal ilk olarak 1940-1941 sezonunda ortaya çıktı.  Renkleri sonradan siyah-beyaza çevrilmesiyle bilinen Beşiktaş’ın 19441 sezonunda ligin bitimine 5 hafta süre kala oynadığı maçta çok etkili oluşuyla spiker “Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar” şeklinde bağırmaya başlar ve bu tezahürata taraftar da eşlik eder. Böylece Beşiktaş’in simgesi Kartal olur.

Fenerbahçe- Kanarya


Sarı kanarya sembolünün mimarı ise Fenerbahçe eski kalecilerinden Cihat Arman. Cihat Arman bir maçta 90 a giden topu kurtarınca, taraftardan biri, ‘Hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu’ diye bağırmıştı ve ertesi gün gazeteler de bu durumu yazınca, Fenerbahçe’nin sembolü Sarı Kanarya olmuştur.

Galatasaray- Aslan


İlk Türk futbol takımı oluşuyla ve herhangi bir futbol liginde mğcadele eden ilk Türk futbol takımı olarak bilinen Galatasaray’ın aslan olarak anılmasının sebebi ise eski sporcusu Nihat Bedik. Galatasaray futbol takımının 8 yıl kaptanlığını yapan, 18 kez giydiği A Milli Takım formasını 8 kez kaptan olarak taşıyan Bedik, futbolculuk döneminde de ”Aslan Nihat” olarak anılıyordu.

Bursaspor – Timsah


Bursaspor ilk yıllarında yeşil inci olarak anılıyordu. Bursaspor takım yöneticisinin belgesel izlerken timsahın boğayı yiyişinden etkilenmesi üzerine Bursaspor’un yeşil inci lakabı Timsah olarak değiştirildi. Bursaspor’la özdeşleşen gol sevinci “timsah yürüyüşü”nün mucidi ise Ugandalı futbolcu Majid Mussisi’dir. Mussisi’nin İntertoto maçlarında Almanya’nın Karlsruhe takımıyla oynanan maçta attığı gol sonrası yaptığı timsah yürüyüşü büyük ilgi görür ve gelenekselleşir.

Trabzonspor- Kaplan/ Karadeniz Fırtınası


Bordo-mavili takım Trabzonspor’da taraftarlar ve gazeteler kaplan lakabını kullanıyordu. Trabzonspor, son yıllarda gerek ulusal gerekse de uluslararası arenada “Karadeniz fırtınası” olarak anılmaya başlandı.

5 Büyüklerin Simgelerinin Şaşırtıcı Ortaya Çıkış Hikayeleri

En temel anlamı ile bir simge yoluyla bir kavramın uzlaşımsal olarak betimlenmesidir; bir düşüncenin , nesnenin , niteliğin , niceliğin vb. ruhbilimsel ve düşünbilimsel açıdan, tüm kavramlar doğaları itibari ile simgesel olup, betimlemeleri simgesel bir anlam taşıyan yapay belirtilerdir.

Dizgel görüngeden, örneğin haritalardaki kullanımları ile, simgeler ayrıca iletişim görevini de yerine getirmektedir: çizgisel, yazılı veya somut bir nesne olarak bir diğer, daha karmaşık, somut veya soyut nesneyi veya onun özelliğinin betimlemesi olabilirler. Bunun dışında, ayrıca mecazi kavrayışlarda da kullanılırlar.

Simgelerin başlıca uygulama alanları diller , matematik ve bilişsel bilimlerdir . Örneğin konuşulan dil, simgesel kavramları betimlemek için kullanılan işitsel belirtilerden oluşur.

5 Büyüklerin Simgelerinin Şaşırtıcı Ortaya Çıkış Hikayeleri Özet Bilgiler

  • Süper Lig takımlarından Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş simgelerinin şaşırtıcı ortaya çıkış hikayeleri var.
  • Süper Lig takımlarından Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş simgelerinin şaşırtıcı ortaya çıkış hikayeleri var.
  • Süper Lig takımlarından Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş simgelerinin şaşırtıcı ortaya çıkış hikayeleri var.
  • Bu sembollerin ortaya çıkış hikayeleri nelermiş bakalım. Süper Lig takımlarının simgelerinin hikayeleri birbirinden entresan olaylara dayanıyor.
  • İşte 10 yaygın simge ve orijinleri  Kimileri ise ortaya çıkışını ilahi bir hikayeye bağlayarak, bu şeklin Orta Çağ’a dayanan, Hz.
  • Semboller ve Şaşırtıcı Ortaya Çıkış Hikayeleri .  çıkışını ilahi bir hikayeye bağlayarak, bu şeklin Orta Çağ'a dayanan, Hz.  2. Dolar Simgesi .
  • Ana Sayfa » Gündem » Dünyada Yaygın Olarak Kullanılan Semboller ve Şaşırtıcı Ortaya Çıkış Hikayeleri .  2. Dolar Simgesi .
  • 5 Büyüklerin Sembollerinin İlginç Hikayeleri 09 23 2016, Saat 12:14.
  • semboller ve sasirtici ortaya cikis hikayeleri .html).  Dünya çapında üne sahip olan bu meşhur simge ise esasen İspanyol kökenli para birimi olan "peso"ya aittir.
  • Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un simgelerinin ortaya çıkış hikayeleri taraftarları şaşırtıyor.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir