5 Adımda Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

Mantolama (ısı yalıtım) çeşitlerinin neler olduğu mantolama yapılacak alanın türüne göre farklılık göstermektdir. Hangi mantolama çeşidinin nerde kullanılacağı sorusunun cevabı evine ya da iş yerine mantolama yaptırmak isteyen mülk sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Mantolama çeşitleriyle ilgili merak edilen soruların cevabını yazımızın geri kalan kısmında bulabilirsiniz.

Hangi Mantolama?

Matolama çeşitleri ya da bir başka tabirle ısı yalıtım çeşitleri; dış cephe mantolama, iç cephe mantolama, ortadan mantolama, döşemelerde mantolama ve çatı mantolama olmak üzere 5 alanda uygulanmaktadır. İşte detaylar:

 1. Dış Cephe Mantolama

Adından da anlaşılacağı üzere binaların dış yüzeyine uygulanan bir ısı yalıtım sistemi olan dış cephe mantolama da dışarıdan içeriye ısı akışını engellemek ve binanın içerisindeki ısı kaybını en aza indirgemek adına bina dış cephesine ısı yalıtım malzemeleri kullanarak uygulanan mantolama çeşididir. İnşaat sektöründe en çok tercih edilen ısı yalıtım modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Dış cephe yalıtımında kullanılan başlıca malzemeler EPS, XPS, Taş Yünü ve Neopor’dur.  Dış cephe mantolama çeşitleri kendi arasında farklılık göstermektedir. Bu farklılıklara bir sonraki yazımızda değinmeye çalışacağız.

????????????????????????????????????

 1. İç Cephe Mantolama

Binaların iç yüzüne uygulanan bu yalıtım şekli dış cephe yalıtımla benzer yöntemler kullanılarak yapılır. Binanın iç yüzeyi ısı yalıtım malzemeleriyle kaplanarak boyanır. Bu uygulamadan farklı olarak kaplanan malzeme üzerine alçıpan uygulaması da yaygın olarak kullanılan yöntemler arasındadır.

 1. Ortadan Mantolama

Karmaşık bir mantolama çeşidi olarak görülse de aslında ortadan mantolama yine adından da anlaşılacağı üzere bina dış yüzeyi ile iç yüzeyi arasında kalan orta kısma uygulanan mantolama çeşidi olarak tanımlanabilir. Bu mantolama çeşidi ilk iki mantolama çeşidine göre daha az tercih edilen bir uygulamadır.

 1. Çatı Mantolama

Çatılarda ısı, su ve ses yalıtımı gibi üç farklı şekilde uygulanan bu mantolama çeşidinde çatılarda geçirgenliği önleme amaçlı bir yalıtım yöntemi uygulanır. Bu mantolama çeşidinde en çok su geçirgenliğini önleme çalışmaları yapılır. Isı yalıtımı da yine çatılarda fazla kullanılan bir uygulamayken ses yalıtımı nadiren tercih edilmektedir.

 1. Döşemelerde Mantolama

Binaların iç yüzeyindeki zemine oturtulan döşemelerde katlar arasındaki ısı ve sıvı akışkanlığını önlemek için uygulanan bu mantolama çeşidinde suya dayanıklı olduğu için daha çok XPS levhaları tercih edilmektedir.

5 Adımda Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı veya dışardan ortama olan enerji akışının indirgenmesidir. Yalıtım malzemelerinin çeşitli tipleri vardır:

 • Isı akışını indirgemek için, ısıl yalıtkanlar.
 • Elektrik akışını önlemek için, elektrik yalıtkanlar.
 • Ses dalgalarını indirgemek için, akustik yalıtkanlar.

Bir malzeme her anlamda yalıtkan olmayabilir. Örneğin, elmas mükemmel bir elektrik yalıtkanı iken, çok kötü bir ısı yalıtkanıdır. Sentetik haldeki saf elmas, ısıyı bakırdan daha iyi iletir ve oda sıcaklığında bilinen en iyi ısıl iletkenlik katsayısına sahip katı malzemelerden biridir. Yani oda sıcaklığında bilinen en kötü yalıtkanlardan biridir.

Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan , düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur. Isıl yalıtım, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur.

Büyük alet/araçların birçoğunda yalıtım yer alır. Örneğin, fırınlarda , soğutucularda , dondurucularda ve su ısıtıcılarında. Çoğu halde, yalıtım çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar. Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar.

5 Adımda Mantolama Çeşitleri Nelerdir? Özet Bilgiler

 • 5 Adımda Mantolama Çeşitleri Nelerdir ? Haber Suat Arslan . 18/09/2016.  Bu mantolama çeşidi ilk iki mantolama çeşidine göre daha az tercih edilen bir uygulamadır.
 • Mantolama Çeşitleri Nelerdir ? Uygulandığı yerlere göre mantolama çeşitleri .
 • Mantolama Çeşitleri Nelerdir ? Yazar. Akif Soylu.  Mantolama ( ısı yalıtım ) çeşitlerinin neler olduğu mantolama yapılacak alanın türüne göre farklılık göstermektdir.
 • Kuranel Yapı Isı Yalıtımı, Mantolama , Uzmanı, Garantili, Uygun Fiyatlı, anahtar teslim inşaat uygulamaları, Çatı Uygulamaları, alanında bir inşaat firmasıdır.
 • ısı yalıtımı hakkında merak edilen mantolama malzemeleri fiyatları , önerilerine yer verilen kaynak sitede ayrıca mantolama m2 fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Dış Cephe Mantolama . Menu.  Mantolama ’da kullanılan malzemeler ve mantolama çeşitleri , bu hizmeti almak isteyen birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır.
 • Duvarlarda kısa süreli ısıtma söz konusu değilse dış cephe ısı yalıtımı tercih edilmelidir, böylece yapı elemanlarının ısı depolama kapasitesinden de yararlanılmış olunmaktadır.
 • Paketler ve fiyatlar. mayıs 2013 iskontolu fiyat listesi . Best MIX 16 dansıte eps beyaz mantolama paketı fıyatları.
 • Mantolama çeşitleri . Değişen mevsim şartları ve yaşam alanlarının kullanım sıklığı, hayatımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz, ev ve konutların yıpranmasına neden oluyor.
 • Mantolamada kullanılan bu polistren levahlar XPS ve EPS‘nin birbirlerine göre avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.
 • Dış Cephe Mantolama , Isı Yalıtımı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir