3 Milyar Euro’nun İlk Bölümü Türkiye’ye Gönderildi

Avrupa Birliği’nin mülteciler için vaadedilen 3 Milyar Euro’luk yardımın ilk parça ödemesi Türkiye’ye geldi. Ankara’ya ulaşan ödeme mültecilerin masrafları için kullanılacak. Diğer ödemenin ise ne zaman gönderileceği konusunda henüz bir bilgi verilmedi. İşte detaylar..

AB ile yapılan anlaşma gereği Türkiye’ye 3 milyar Euro’luk yardım için ilk ödeme Ankara’ya ulaştırıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk yetkililer; ” Avrupa Birliği ile yapılan mülteci işbirliği için vaadedilen 3 milyar Euro’luk ödeme için ilk adım atıldı. 3 milyar Euro’nun ilk parçası Ankara’ya ulaştı. Avrupa Birliği ile varılan mutabakattan sonra asıl işbirliğini Yunanistan ile yapmamız gerekiyor. Bu anlaşmanın uluslararası hukuka uygun bir anlaşma olması bizim için çok önemli” olduğunu belirtti.

3 MİLYAR EURO’LUK YARDIM İKİ KATINA ÇIKMALI

Reuters gazetesinin iddiasına göre, Avrupa Birliği Komiseri Guenther Oettinger’ın Cumartesi günü yapılacak olan toplantıda, Avrupa Birliği’nin milyonlarca Suriyeliyi ülkesinde barındıran Türkiye’ye 3 milyar Euro’nun yerine iki katı ödenme yaparak yardım etmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca Oettinger, Alman Der Spiegel’e “Avrupa Birliği Türkiye’de bulunan mülteciler için 2017 yılından sonrada maddi destek vermeli” dedi.

EN ÖNEMLİ ANLAŞMA YUNANİSTAN İLE OLMALI

AB ile yapılan anlaşmadan daha önemli olan diğer adım ise Yunanistan ile varılacak olan mutabakat anlaşması olacak. Türk yetkililerinde belirttiği üzere, mültecilerin Avrupa’ya geçiş kapısı olarak Yunanistan’ı görmesi ve Türkiye’den Avrupa’ya geçiş yapmak isteyen mülteciler için Yunanistan ile yapılacak anlaşma bu konuda ciddi önem arz ediyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir