3 Adımda Mantolama Nedir? Nasıl Yapılır?

Mantolama nedir? Mantolama demek Isı Yalıtımı demek mi? Eğer öyleyse Isı Yalıtımı nedir? Mantolama nasıl yapılır? Mantolama yapılırken hangi malzemeler kullanılır? Bu ve buna benzer sorular ev sahibi olanların ya da olacakların (inşallah) zihnini oldukça meşgul eden sorular arasında yer almaktadır. Kışın soğuğunda iliklerinize kadar donmamak, yazın sıcağında ise pastırma gibi kavrulmamak istiyorsanız bu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz! 🙂

Evinizin Mantosu: Mantolama

Mantolama nedir, ne işe yarar bu konuda hemen herkesin az çok bilgisi olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak yine de bilmeyenler için şöyle kallavi bir tanım yaparak mantolamanın ne olduğunu anlatmakta fayda var. Mantolama, iki ortam arasındaki (iç ve dış) ısı transferlerini engellemek amacıyla ısı yalıtım malzemeleri kullanılarak binaların hem iç hem de dış cephelerine bir nevi kıyafet giydirilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Mantolamayı aynı zamanda ısı yalıtımı olarak da tanımlayabiliriz ki zaten halk arasında mantolamadan çok ısı yalıtımı hatta sadece yalıtım şeklinde bir kullanım söz konusudur.

2

Mantolamada Hangi Malzemeler Kullanılır?

Dış cephe mantolama ya da iç cephe mantolamada kullanılacak malzemeler seçilen ürünlere göre değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak mantolama yapılırken kullanılan malzemeler; ısı yalıtım levhaları (en çok kullanılan levhalar; EPS, XPS ve Taşyünü levhalarıdır), yapıştırma harçları, ısı yalıtım sıvaları, dekoratif dış cephe kaplama sıvası, donatı filesi, plastik mantolama dübeli, köşe profili, subasman profili şeklindedir.

 

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolamanın nasıl yapıldığına ilişkin sektörde birçok yöntem kullanılmaktadır ancak bunlardan en yaygın kullanılanı 7 aşamalı mantolama sistemidir. Bu aşamalar şu şekildedir:

 1. Hazırlık: Bu aşamada mantolama yapılacak yüzeyin toz, kir ve nem gibi dış etkenlerden arındırılması işlemi uygulanır. Mantolama yapılacak yüzeyde dökülme, kırılma, kabarma gibi bozukluklar varsa bunlar giderilir.
 2. Yerleştirme: Mantolama için kullanılacak levhaların subasman profilinin içine yerleştirilir.
 3. Levhaların Yapıştırılması: Matolama levhalarının özel yapıştırıcılar kullanılarak mantolama yapılacak yüzeye yerleştirilir.
 4. Levhaların Dübellenmesi: Yapıştırma işleminden sonra levhaların yüzeye sağlam bir şekilde birleşmesini güçlendirmek için metrekareye altı adet dübelleme işlemi yapılır.
 5. Yerleştirme: Mantolama yapılacak binanın dış yüzeyindeki köşelere su ve rüzgar etkilerini azaltmak, mantolama sisteminde oluşabilecek ayrılmaları engellemek ve düzgün köşeler elde edebilmek için köşe profili yerleştirme işlemi yapılır.
 6. Sıvalama: Mantolama levhalarının üzerine ilk olarak birinci kat sıva uygulaması yapılır. Bu sıva, çatlama ve kopmaları engellemek için donatı filesiyle beraber uygulanır. Ardından sıva tam anlamıyla kurumadan ikinci kat sıva uygulanır.
 7. Dekoratif Kaplama ve Boya Uygulaması: Mantolamada son işlem mantolama yapılan yüzeye dekoratif bir görüntü kazandırma işlemdir. Bu aşamada ilk iki kat sıva uygulaması tamamen kuruduktan sonra çimento esaslı mala ile uygulanabilen son kat sıvalama yapılır. Bundan sonra mantolamayı yaptıran kişinin zevk ve beğenisine göre akrilik esaslı dış cephe boya uygulaması yapılarak mantolama işlemine son verilir.

Bu yazımızda kısaca sizlere mantolamanın ne olduğu ve nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi vermeye çalıştık. Sonraki yazılarımızda mantolama ölçüsü nasıl alınır?, hangi mantolama firmasını tercih etmeliyim?, mantolamanın faydaları nelerdir? vs. sorularının yanıtını aramaya çalışacağız. Görüşmek üzere, yalıtımla kalın.

3 Adımda Mantolama Nedir? Nasıl Yapılır?

Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı veya dışardan ortama olan enerji akışının indirgenmesidir. Yalıtım malzemelerinin çeşitli tipleri vardır:

 • Isı akışını indirgemek için, ısıl yalıtkanlar.
 • Elektrik akışını önlemek için, elektrik yalıtkanlar.
 • Ses dalgalarını indirgemek için, akustik yalıtkanlar.

Bir malzeme her anlamda yalıtkan olmayabilir. Örneğin, elmas mükemmel bir elektrik yalıtkanı iken, çok kötü bir ısı yalıtkanıdır. Sentetik haldeki saf elmas, ısıyı bakırdan daha iyi iletir ve oda sıcaklığında bilinen en iyi ısıl iletkenlik katsayısına sahip katı malzemelerden biridir. Yani oda sıcaklığında bilinen en kötü yalıtkanlardan biridir.

Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan , düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur. Isıl yalıtım, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur.

Büyük alet/araçların birçoğunda yalıtım yer alır. Örneğin, fırınlarda , soğutucularda , dondurucularda ve su ısıtıcılarında. Çoğu halde, yalıtım çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar. Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar.

3 Adımda Mantolama Nedir? Nasıl Yapılır? Özet Bilgiler

 • Bu noktada mantolama ne işe yarar peki?  Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır ? 1) Dış cephe mantolamada ilk olarak subasman profilleri yerleştirilir.
 • Mantolama Nasıl Yapılır : Başlangıç profili : Mantolama uygulamasının ilk aşaması olarak, zemine aliminyum  Birim hacim kütlesi 16 Kg/m ³ ve Isı iletkenlik değeri 0,040 W/mK’dır.
 • Dıs cephe mantolama nedır nasıl yapılır ve onemı?  Dış cephe mantolama için teknik verilere uygun olan ve olmayan çok çesitli ürünleri bulmanız mümkün.
 • MANTOLAMA NEDİR Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır.  Mantolama ne kadar sürede yapılır .
 • Mantolama Nasıl Yapılır ? Mantolama Uygulama Detayları Aşşağıdaki gibidir.  Bunlardan sonra mantolama levhalarının dübellenmesi işlemi yapılır .
 • Mantolama Nedir , Nasıl Yapılır ? Mantolama terimiyle ilk karşılaşan sektör dışı her insan, uzman  Mantolama bir ısı polisi gibi çalışır ve kaçmaya çalışan ısıyı evin içine hapseder.
 • Doğru Uygulama Nasıl Anlaşılır? Dış Cephe Mantolama Nedir ?  oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır.
 • 1. 3 . Dış cephe mantolama uygulanacak binalarda nem önlenmiş olmalıdır.  Mantolama Nasıl Yapılır . 20 Feb 2015 Written by Super User Category: Isı Yalıtımı.
 • Dış Cephe Mantolama , Isı Yalıtımı.

3 Adımda Mantolama Nedir? Nasıl Yapılır?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir