2016’nın En İyi 6 Dijital Pazarlama Taktiği

Latin bir yazar “barış istiyorsan savaşa hazırlan” demiş. E-ticarette buna “yıl sonunda yeni gelişmelere hazırlıklı olmak ve 2016’yı şimdiden planlamak” da diyebiliriz. Günümüzde gittikçe artan sayıda girişimci e-ticaret atılıyor ve daha ilginci gittikçe artan sayıda küçük ve orta ölçekli işleme dijital pazarlamaya önem veriyor. Dışarıdan bakınca bu güzel ama aynı zamanda e-ticaret şirketiniz için rekabetin artması demek. Peki 2016’ya nasıl hazırlanacaksınız? Hemen yazalım:

1. Sosyal medya

Sosyal medya bu yıl büyük dönüşüm geçirdi. 2013’te başlayan Instagram kısa video ve Twitter Vine furyası, Twitter’ın Periscope uygulaması sayesinde mobil cihazlar üzerinden kişisel canlı pazarlamaya, yani video bazlı gerçek zamanlı pazarlamaya dönüştü. Snapchat aldı başını yürüdü, Foursquare ve Swarm yeniden yapılandı; Instagram, Twitter, Pinterest veFacebook’a satın alma düğmeleri geldi.

Ancak e-ticaret için “büyük üçlü” önemini koruyor: 2016’da öncelikle Facebook, Twitter ve LinkedIn’e odaklanın. Twitter satış odaklı, Facebook satış ve pazarlama odaklı, LinkedIn ise kurumsal pazarlama, prestij ve IK odaklı sosyal medya mecranız. Her birinin kendi özellikleri var. Her biri için ayrı bir iletişim dili ve dijital pazarlama kampanyası belirleyin.

Mesleki ipucu: Çünkü hedef kitleniz bu sosyal ağların bir veya birkaçını kullanıyor. Üstelik Linkedin’de, Facebook’ta ve Twitter’da farklı bir müşteri davranışı sergiliyor. Bu nedenle hedef kitlenizi sosyal ağ davranışlarına göre bölün ve Twitter, Facebook ile Linkedin’de birbirini güçlendiren farklı pazarlama kampanyaları yürütün.

2. Analiz

E-ticarette satışları artırmanın yolu müşteri davranışını izlemek ve analiz etmekten geçiyor. Bu noktada Google Analytics ücretsiz ve ücretli özellikleri ile en büyük yardımcınız. E-ticarete atılırken Google ile başlayın ama Google ile sınırlı kalmayın. Satışlarınız arttıkça daha derin analiz programlarına geçip sayfalarınızı optimize edin.

3. Marka imajı

Siz de çorap satıyorsunuz aranızın açıldığı eski ortağınız da çorap satıyor. Peki nasıl fark yaratıp öne çıkacaksınız? Bunun için reklam vermek ve organik gösterimlere odaklanmak yeterli değil. Markanız için sosyal ağlardaki paylaşımlarınızdan pazarlama kampanyalarına kadar her alanda tutarlı ve farklı bir imaj belirlemelisiniz. Bu imaj sektör, ürün ve hedef kitlenize uygun olmalı. Böylece online müşterilerle etkileşimi artırırsınız.

Mesleki ipucu: Günümüzde online müşteri günde en az 4 saatini internette geçiriyor ama insanlar reklamlardan bıktılar. İnsan beynini şartlamak için reklamları her zaman kullanın, fakat aynı zamanda marka imajı yaratarak müşterilere rakiplerinizden daha ilginç gelen bir marka imajı sunun.

Bunun için sosyal CRM, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlama ve dijital pazarlama kampanyalarına odaklanın. Tutarlı mesaj verirken insanların her zaman internette olmadığını hatırlayarak offline tanıtım kampanyalarına da yönelin (kısacası sokaktaki billboardlara ilan verin!). Her şeyden önce hedef kitlenin tarzına göre iletişim kurun.

4. İçerik oluşturma

İçerik oluşturma sadece kurumsal bir blog oluşturmakla sınırlı değildir. İçerik oluşturmanın içinde reklamlar, ürün inceleme videoları, video reklamlar, kampanyalar, native ve display reklamlar ve sosyal medya paylaşımları da var.

Hedef kitlenizle orijinal ve alakalı içerik ürettiğiniz zaman arama sonuçlarında üst sıralarda gösteriliyorsunuz. Bundan kasıt hedef kitleyi bilgilendiren, eğiten ve insanların işine yarayan faydalı içerik üretmenizdir (e-posta kampanyaları başlatmak için e-posta adresi vermeyi gerektiren sektör raporları sunmak gibi).

5. Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Web arama motorlarında üst sıralarda gösterilmek daha çok potansiyel müşteriye ulaşmanız anlamına geliyor. Bunun için de görsellerden, videolara ve reklam metinleriyle anahtar kelimelere kadar her alanda her şeyi optimize etmeniz gerekiyor.

Mesleki ipucu: SEO’da en önemli noktalardan biri ürün ve hizmetinizle ilgili anahtar kelimeleri doğru seçmektir, ama bu işin düz mantıkla yürütülemeyeceğini de anlamalısınız.SEO profesyonel bir iş ve gerçek bir SEO uzmanı tutmak işinize gelir.

6. Dönüşüm oranı optimizasyonu

E-ticaret sitenize ziyaretçi çekmek yeterli değil. Satış yapmak istiyorsanız dönüşüm oranınıartırmanız ve müşteriyi alışveriş sepetini kullanıp checkout yapmaya ikna etmeniz gerekiyor.

Mesleki ipucu: Dönüşüm oranını artırmanın nihai hedefi satın al düğmesinin tıklama oranını artırmak. Ancak işin içinde farklı banka kartlarını kabul eden ve sorunsuz çalışan bir ödeme sistemi, üst satış ve çapraz satış imkanı ve elbette video pazarlama gibi farklı mecraları optimize etmek de var.

Kısacası sitenizde satışları artırmak istiyorsanız sayfalarınızdaki görselleri, web sitesi tasarımını ve e-ticaret platformunu da dönüşüm oranını artıracak şekilde optimize etmeniz gerekiyor. Bunun için de A/B testleri yapmalısınız.

Bu yazımızda 2016’da dijital pazarlamaya görselden, videoya ve reklamlara kadar her alanda bütüncül yaklaşmak gerektiğine odaklandık. Böylece e-ticaret sitenizde satışları artırarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Yazının devamında ise 2016 satış taktiklerini daha detaylı inceleyeceğiz.

Yaşamın Kıyısında,  Kenneth Lonergan tarafından yazılıp yönetilen 2016 Amerikan yapımı dram filmi. Filmin başrollerinde  Casey Affleck ,  Michelle Williams , Kyle Chandler , Gretchen Mol  ve  Lucas Hedges  yer almaktadır. Film, abisinin ölümü üzerine  Massachusetts ‘e giden ve abisinin vesayeti yeğenine bakmak zorunda olan boşanmış bir adamın hikayesini konu edinmektedir. Filmin  temel çekimleri  23 Mart 2015’te  Manchester-by-the-Sea, Massachusetts’te başladı.

Film galasını 23 Ocak 2016’da Sundance Film Festivali ‘nde yaptı. 18 Kasım 2016’da sınırlı yayınına başlanılan filmin genel gösterimi 16 Aralık 2016’da başladı. Film Amerikan Film Enstitüsü  tarafından 2016’nın en iyi 10 filminden biri olarak seçildi ve 74. Altın Küre Ödülleri ‘nde beş adaylık elde ederek bunlardan sadece Casey Affleck’in oyunculuğuyla Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Ayrıca 70. BAFTA Ödülleri ‘nde 6 adaylık elde etti.

  • Her biri için ayrı bir iletişim dili ve dijital pazarlama kampanyası belirleyin.  Yazının devamında ise 2016 satış taktiklerini daha detaylı inceleyeceğiz.
  • Ana Sayfa Teknoloji 2016 ’ nın En İyi 6 Dijital Pazarlama Taktiği .  atılıyor ve daha ilginci gittikçe artan sayıda küçük ve orta ölçekli işleme dijital pazarlamaya önem veriyor.
  • Ana Sayfa Teknoloji 2016 ’ nın En İyi 6 Dijital Pazarlama Taktiği .  atılıyor ve daha ilginci gittikçe artan sayıda küçük ve orta ölçekli işleme dijital pazarlamaya önem veriyor.
  • Ana Sayfa Girişimcilik 2016 ’ nın En İyi 6 Dijital Pazarlama Taktiği .  atılıyor ve daha ilginci gittikçe artan sayıda küçük ve orta ölçekli işleme dijital pazarlamaya önem veriyor.
  • PC Mag piyasadaki en iyi dijital fotoğraf makinelerini belirledi.
  • ’da 2016 ’ nın en popüler videoları.  Dijital Pazarlama . İçerik Pazarlaması .  ve içeriklerinizin daha çok kişiye ulaşmasını istiyorsanız aşağıdaki taktikleri uygulayabilirsiniz.
  • kalitesi gelişmeye devam ettikçe, içerik pazarlamasının evrimi de 2016 boyunca devam eder.  yerelleşmek hedef kitlenizi bulmak için en iyi yöntemlerden biri haline gelecek.
  • Dünyada ve ülkemizde dijital pazarlama kokutucu bir hızla ilerliyor.  takip ettiğimiz, orjinal ve faydalı bulduğumuz en iyi 6 dijital pazarlama blogunu sizlerle paylaşmak istedik.
  • fizy’de 2016 ' nın en çok dinlenen şarkıcısı…  Dijital Pazarlamanın En İyileri seçiliyor. “Mixx Awards Türkiye 2012” yarışmasının ödül törenine sayılı günler kaldı.
  • Platform: Yalnız PC. FM 2016 ’ nın En İyi Taktiği .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir