2016’da Türkiye’ye Gelen Turist Sayısı Ne Kadar?

Turist sayısında rekor düşüş! Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı Nisan ayında yüzde 28.07 azaldı. 2016’nın ilk 4 ayında 1 milyon 750 bin turist geldi. Rus turistler ise Türkiye’nin yolunu unuttu.

Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı Nisan ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 28.07 azalışla 1.75 milyona geriledi.

1999 yılının Mayıs ayından bu yana en büyük düşüş gerçekleşmiş oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yılın ilk dört ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 16.52 azaldı ve 5.82 milyon kişi oldu.

Uçak düşürme krizinin ardından Nisan ayında Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 79.28 düşüşle 31,050’ye geriledi.

Türkiye’de turizm, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki arkeolojik ve tarihi alanlar üzerine yoğunlaşmıştır.

Türkiye ‘nin en büyük şehri olan İstanbul , Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu ‘nun başkenti olması dolayısıyla da antik döneme sahip birçok yapıyı barındırmaktadır. Sultanahmet Camisi , Ayasofya ve Topkapı Sarayı bunlardan birkaçıdır.

Diğer önemli turizm alanları; Roma İmparatorluğu döneminden kalan Efes , Truva , Bergama , Side , Meryem Ana Evi ‘nin yanı sıra Kapadokya , Nemrut ve Pamukkale bölgeleridir.

Plaj bölgeleri, genellikle Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yaşayan insanlar ve Batı Avrupa ‘dan gelen turistler için önemli bir turizm alanıdır. En önemli plajlar, Ege kıyılarından başlar ve Akdeniz’de Antalya yakınlarında son bulur. Bodrum , Fethiye , Marmaris , Kuşadası , Alanya önemli tatil yöreleridir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de turistik bölge sadece Çeşme – Alanya hattında sıkışıp kalmıştır.

  • Ana Sayfa Ekonomi 2016 ’ da Türkiye ’ ye Gelen Turist Sayısı Ne Kadar ?  2016 ’nın ilk 4 ayında 1 milyon 750 bin turist geldi . Rus turistler ise Türkiye ’nin yolunu unuttu.
  • 29 09 2016 15:17. 2016 ` da Türkiye ` ye ne kadar turist geldi ? 2016 yılı Ağustos ayında Türkiye `yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37,96 azaldı.
  • Ana Sayfa ». Ekonomi ».
  • güncel turist sayisi haber ve fotoğrafları ile en yeni turist sayisi gelişmeleri burada.  Yurtdışından gelen turist , 2016 yılında son 17 yılın en ucuz Türkiye tatilini yaptı.
  • 38 civarında olmakla birlikte birçok ülkeden Türkiye ’ ye gelen turist sayısı %50’den fazla azalma göstermiş.  2016 ’ da turist sayısında ciddi bir düşüş yaşandığı ortada.
  • Türkiye ' ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Mayıs'ta yüzde 34.7 azalarak 1994 yılından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.  Rus Turist Sayısı Mayıs'ta Yüzde 92 Düştü.
  • Hangi ülkeden ne kadar turist geldi ?  2016 yılında Alman turist sayısının bir yıla göre 22.5 oranında azaldığı gözlemlendi.
  • 2016 ’ da turizmden tam olarak ne kadar döviz elde ettiğimiz ödemeler dengesi  Ama öyle görünüyor ki turist sayısında da, gelirde de 2016 ’yı arayacağız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir