2016’da Reklam Yatırımları Yüzde 15 Yükselecek!

Reklamcılar derneği 2015 yılının reklam gelirlerine dair istatistiksel verileri açıkladı. Reklamcılar Derneği’nin verilerine göre 2014 yılına göre yüzde 9 oranında reklam gelirlerinde artış sağlandı. Bu artış da yaklaşık olarak 6 miyar 474 milyon liraya denk geliyor. İşte reklam yatırımlarındaki detaylar..

Reklamcılar Derneği, 2015 yılındaki reklam yatırımlarındaki yüzdeleri ve bir önceki seneye göre artışları hesaplayarak bilgiler verdi. 2015 senesinde yapılan toplam reklam yatırımları bir öncesi seneye göre yüzde 9 artış gösterdi. Yüzde 9 artış da 9 miyar 474 milyon liraya karşılık geldiği ifade edildi.

Dijital platformlar yatırım artışındaki en büyük payı alırken yüzde 25.4 büyüme gerçekleştirerek listede zirveye yerleşti. 2016 senesinde büyümenin ise yüzde 10 ile 15 arasında olacağı öngörülüyor. Ülkeler arasında reklama yapılan yatırımların gayri safi senelik harcamalarına oranı da ayrı olarak incelendi. Türkiye’de bu oranın yaklaşık olarak binde 30-35 bandında seyrettiği açıklandı.

Dünyada birçok ülkede kriz yaşanmasına rağmen diğer ülkelerin reklam yatırımlarının GSYH’ye oranı Türkiye’nin çok üzerinde olduğu binde 75 oranıyla açıkça ortaya çıktı. Türkiye açısından bu oranın 2016 senesinde beklentisi ise yine binde 33 civarlarında olacak.

Medya Asbaşkanı Demet İkiler konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Demet İkiler, Türkiye’de reklam yatırımlarının en yüksek olduğu sektörleri açıkladı. İkiler , “siyasi partiler”, “kamu kuruluşları”, “hızlı tüketim ürünleri”, “perakende” ve “iletişim”, bilgi teknolojileri” sektörlerini göstererek sözlerine şöyle devam etti:’Televizyon reklam yatırımlarının en büyük payını oluşturarak yüzde 50.5’lik oran elde etti. Gazete ikinci sırayı alırdı, şu anda ikinci sırayı iki seferdir dijital almış durumda.’ ifadelerine yer verdi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir