2016 Yılının Öne Çıkan Dijital Pazarlama Trendleri

Öne çıkan dijital pazarlama trendleri! Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile pazarlama ve satış alanında da yoğun bir dijitalleşme yaşanıyor. Bununla beraber sosyal medyanın da aktif olarak kullanıldığı yeni dijital pazarlama yöntemleri ortaya çıkıyor.

İşte 2016 Yılının Öne Çıkan Dijital Pazarlama Trendleri;

Dijital beceri ve dijital kültür


Dijital pazarlama alanında çoğunlukla yetersiz kalan pek çok şirket, 2016 yılında mesleki beceri ve yeterlilikleri dijital dünyaya uygun çalışan arayışına girdi. Dijital kampanya ne kadar iyi olursa olsun çoğu zaman şirketlerin dijital anlayış yetersizliğinden kaynaklanan başarısızlıklar da böylece son buluyor. Dijital kültür, 2016’dan itibaren adından sıkça söz ettirecek.

Giyilebilir teknoloji ve sağlıklı yaşam


Son yılların en gözde akımlarından sağlıklı yaşam, her geçen gün bir yenisi çıkan giyilebilir teknolojilerin de katkısıyla popülerlik kazanıyor. Dijital pazarlamacıların yoğunlaşması gereken en önemli konulardan biri de haliyle giyilebilir teknolojiler ve bulut sistemlerinin sağlıklı yaşam akımıyla bir arada kullanılabileceği alanlar: Kim köpeğinin yediği mamayı yakmak için kaç kilometre koşması gerektiğini akıllı saatine bakarak bilmek istemez ki? Dahası bütün bu bilgilerin daha sonra müşteri eğilimleri datası olarak da kullanılabilecek olması…

 Arama motoru ve e-ticaret merkezi olarak Facebook


Google’da yapmaya alışık olduğunuz aramaları artık Facebook’un arama çubuğunu kullanarak yapmak mümkün oluyor. Üstelik Messenger uygulamasıyla markalar, müşteri taleplerine doğrudan yanıt verebiliyor, hatta Facebook üzerinden satış yapabiliyor. Tam teşekküllü dijital iş merkezinize hoş geldiniz!

Snapchat ile fragman tadında reklamcılık


Sosyal medya dünyasını bir anda ele geçiren Snapchat’i şimdilik az sayıda marka kullansa da uygulamanın kısa sürede reklam dünyasının da gönlünü fethedeceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Yeni ürün ve girişimleri tanıtmak için biçilmiş kaftan uygulama sayesinde pek çok kampanyayı anında duyurmak da mümkün.

Yaşananları anında yayınlamanın değeri


Meerkat ve Periscope gibi uygulamalar sayesinde sosyal medyaya dahil olan canlı video yayınları bu yıl birer pazarlama gereci olarak da kullanılacak. Hedef kitlenin dikkatini çekmek için yapılacak canlı yayınlar, halkla ilişkilerden tanıtım ve reklama pek çok alanda dijital iletişim stratejilerine dahil ediliyor ve sayısız deneyimin doğrudan paylaşılmasına yol açıyor. Müşteri deneyimleri de böylece paylaşılabilir birer dijital pazarlama öğesi haline geliyor.

Ticaretin kalbi olma yolunda sosyal medya


Facebook’un nasıl bir iş merkezine dönüşeceğinden söz ettik. Bu sırada diğer sosyal medya uygulamaları da yerinde saymayacak. Reklam alarak canlanan Instagram’ın yanı sıra “Satın Al” tuşu ve ilgi alanlarına göre tanıtım yapmaya olanak veren Animated Cinematic Pin’le Pinterest de dijital pazarlama pastasından büyükçe bir pay kapacak.

Kişi tanıma ve tıkladıkça ödenen dijital reklamlar


AdWords 2015’in sonuna doğru kişi tanıma bazlı tıkladıkça ödeme yapılacak reklam sistemini duyurdu: Artık reklamlar için kişisel verileri kullanarak hedef kitle belirlemek ve doğrudan ihtiyaç sahibine ulaşmak daha kolay. Ayrıca gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşabildiğinde reklamların viral olarak yayılma olasılığı daha yüksek.

Dijital kalabalıkta öne çıkmak: İçerik kalitesi olmadan olmaz


Dijital pazarlama içeriği arttıkça, iyi kalite içeriğin önemi de artıyor. Yeni nesil pazarlamacılar az içerikle çok şey anlatmanın yollarını arayacak. Arama motorları da kaliteli içerik araması yapmaya olanak veren yeni algoritma ve filtreler geliştirmeye devam edecek.

Aynı içeriği yeniden sunmak


2016’nın en popüler trendlerinden biri de web sitesini bir kez ziyaret eden bir insanın dolaştığı diğer siteleri de saptayıp o sitelerde de aynı içerikle karşısına çıkmak. Bir konu ya da bir ürünle ilgilenen insanların karşısına Youtube ya da Google’da yeniden çıkıp kendini hatırlatmaktan daha iyi bir fikir olabilir mi?

Geç olsun, güç olmasın: iBeacons


Yılın sonuna doğru kendini gösterecek yeni bir akım da iBeacon kullanımıyla yaşanacak. Diğer teknolojilere göre nispeten yavaş yaygınlaşan iBeacon teknolojisiyle markaların konum saptama ve ona uygun promosyon sunma seçeneğine ek olarak, tek tıkla ödeme ve geri dönüş alma olanağı da bulunacak.

Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu ‘ya, küçük bir bölümü ise Balkanlar ‘ın uzantısı olan Trakya ‘ya yayılmış bir ülke. Kuzeybatıda Bulgaristan , batıda Yunanistan , kuzeydoğuda Gürcistan , doğuda Ermenistan , İran ve Azerbaycan ‘ın ekslav toprağı Nahçıvan , güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur. Güneyini Akdeniz , batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu’yu Trakya’dan yani Asya’yı Avrupa’dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya’nın kavşak noktasında yer alması sayesinde önemli bir jeostratejik güce sahiptir.

Türkiye toprakları üzerindeki ilk yerleşmeler Aiol , Dor ve İyon Yunanları , Traklar ve Persler gibi çeşitli milletler tarafından Yontma Taş Devri ‘nde başlatıldı. Ardından III. Aleksandros egemenliğiyle birlikte Helenistik dönem geldi, daha sonra sırasıyla Roma ve Bizans dönemleri yaşandı. 11. yüzyılda Selçukluların göçleri sonucunda topraklar üzerinde Türkleştirme hareketi başladı ve 1071 Malazgirt Muharebesi sonrasında gelen Selçuklu zaferiyle Anadolu’daki Bizans üstünlüğü büyük ölçüde kırıldı. Anadolu Selçukluları , Anadolu’yu 1243’teki Moğol istilasına kadar yönetti. İstila sonrasında pek çok küçük Türk beyliği ortaya çıktı.

13. yüzyılın sonlarından itibaren Osmanlılar , Anadolu’nun yanı sıra Güneydoğu Avrupa , Batı Asya ve Kuzey Afrika üzerinde toprakları bulunan büyük bir imparatorluk kurarak erken modern dönemde Avrasya ve Afrika’nın büyük bir gücü oldu. İmparatorluk zirvesini 15. ve 17. yüzyıllar arasında, özelikle I. Süleyman döneminde yaşadı. 1683 II. Viyana Kuşatması ve 1699 Kutsal İttifak Savaşları sonrasında Türklerin Avrupa topraklarından çekilişi başladı ve Osmanlı İmparatorluğu uzun bir gerileme dönemi yaşadı. Ülkenin birçok alandaki yetersizliğini kanıtlayan 19. yüzyıldaki Tanzimat ıslahatları, modernleşmeyi sağlayamadı ve dağılmayı engelleyemedi. Osmanlı, I. Dünya Savaşı ‘na İttifak Devletleri ‘nin yanında girdi ve savaşta yenik düşerek yıkıldı. İşgalci kuvvetlere karşı yapılan Kurtuluş Savaşı başarıya ulaştıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Türkiye, çeşitli kültürleri barındıran demokratik , laik , üniter bir anayasal cumhuriyettir . Resmî dili, nüfusun %85’inin ana dili olan Türkçedir . Ülkenin %70-80’ini Türkler , geriye kalanını Lozan ‘a göre yasal olarak tanınan ve yasal olarak tanınmayan milletler oluşturmaktadır. Nüfusunun büyük bölümü Müslümandır . Avrupa Konseyi , NATO , OECD , AGİT ve G-20 topluluklarına üye olan Türkiye, Batı dünyasıyla bütünleşmiştir. 1963’te Avrupa Ekonomik Topluluğu ortak üyesi olmuş, 1995’te AB Gümrük Birliği ‘ne katılmış ve Avrupa Birliği ‘ne tam üyelik müzakerelerine 2005’te başlamıştır. Ülke ayrıca Türk Konseyi , Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı , İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlere de üyedir. Günümüzde Türkiye, büyüyen ekonomisi ve diplomatik girişimleri sayesinde bölgesel güç olarak kabul edilmektedir.

  • Günümüzde iletişimden sonra pazarlama ve satış alanında yoğun bir dijitalleşme yaşanıyor. İşte karşınızda 2016 yılının öne çıkan dijital pazarlama trendleri .
  • Dijital pazarlama alanında çoğunlukla yetersiz kalan pek çok şirket, 2016 yılında mesleki beceri ve yeterlilikleri dijital dünyaya uygun çalışan arayışına girdi.
  • Ana Sayfa DİJİTAL AJANSLAR 2016 Yılının Öne Çıkan Dijital Pazarlama Trendleri .  Dijital kültür, 2016 ’dan itibaren adından sıkça söz ettirecek.
  • Dijital pazarlama bir ürün ya da markanın birçok araç vasıtasıyla tanıtımıdır diyebiliriz.
  • Link. 2016 Pazarlama Trendleri . 114,005 views.  Teknolojilerin Yılı Olacak 2015’te ardı ardına çıkan giyilebilir teknoloji  ve Türkiye’de dijital değişimin hızlanacağını bekliyorum.
  • İşte 2017 yılında öne çıkan dijital pazarlama trendleri : 1. Canlı yayın. 2016 yılında ilk sinyallerini veren canlı yayın platformları bu teknoloji ile tanışmamızı sağladı.
  • Ana Sayfa / Dijital Pazarlama / 2016 Yılında Dikkat Edilmesi Gereken 9 Dijital Pazarlama Trendi .  #1: Sosyal Medya Reklamları. Online reklamcılık bu yıl fazlasıyla yükselişteydi.
  • birçoğu gerçekleşen Shutterstock adlı internet sitesi, 2016 pazarlama trendleri reklam dijital sosyal medya.
  • Şimdi gelelim 2016 yılında yer alacak dijital trendlere   bu unsur öne çıkan konulardan birisi olmaya devam edecek.  marketing ve pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir