2016 Yılının İlk Çeyreğinde Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı?

2016 yılında ne kadar akıllı telefon satıldı? Günümüzde neredeyse hemen herkesin elinde bir akıllı telefon var. Üstelik telefon sahiplerinin kimi 6 ayda kimi de bir üst model çıkınca hemen telefonunu değiştiriyor. Peki Türkiye’de 2016 yılının ilk çeyreğinde ne kadar akıllı telefon satıldı?

Önce size soralım. Bugüne kadar kaç tane akıllı telefon kullandınız?

Sonra konunun detaylarına geçelim. Araştırma kuruluşu GfK önemli bir çalışma yaptı ve teknoloji ve gelişimine ilişkin sonuçları ortaya koydu.

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de akıllı telefon satışı, 2016 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 arttı ve 3,1 milyon adete ulaştı.

2015’de 12 milyonun üzerinde akıllı telefon satılmış ve Türkiye’de sektörün ulaştığı ciro ise yıllık bazda 16 milyar lirayı aşmıştı.

GfK Tüketici Tercihleri Genel Müdürü Mete Uslukılınç, aratırmaya ilişkin yaptığı açıklamada, mobilitenin ve akıllı telefonların önemine dikkat çekti.

“Türkiye akıllı telefon pazarında 9’uncu sıraya yükselecek”

Uslukılınç, 2016 yılı sonunda Türkiye 6 milyar dolar üzerinde gerçekleşecek perakende ciro değeri ile İtalya’yı da geçerek dünyadaki ilk 10 akıllı telefon pazarına 9’uncu sıradan girmiş olacak.

Uslukılınç, dünyada akıllı telefon pazarında bu yıl 1,4 milyar adetlik satış beklendiğini ifade etti. Türkiye’de geçen yıl 12 milyon olan akıllı telefon satışlarında bu yıl 4,5G teknolojisinin etkisiyle yüzde 10’luk büyüme beklediklerini söyledi.

Teknoloji ürünlerinin online satış payı ise Türkiye’de yüzde 4 olarak gerçekleşti. Avrupa’da bu oran yüzde 21 olarak belirlendi.

Türkiye’de online alışveriş yapmayı tercih etmeyenlerin yüzde 41’i kredi kartı ve kişisel veri güvenlik riski yüzünden, yüzde 39’u da ürünü görerek almak istediği için online alışveriş yapmadığını belirtti.

Öte yandan yapılan araştırmaya göre, mobil teknolojinin en hızlı geliştiği bölgeler, yüzde 22 ile gelişmekte olan Asya Pasifik pazarları olurken, bunu yüzde 18 ile Ortadoğu ve Afrika pazarları takip etti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir