2016 LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2016 LYS sonuçları ne zaman? 18-26 Haziran tarihleri arasında 2016 LYS sınavlarına giren öğrenciler ve aileleri heyecanla sonuçları bekliyor. Öğrenciler YGS ve LYS sonuçlarına göre üniversite tercihi yapacaklar. Peki LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2016 ÖSYS Yüksek öğretim programları ve kontenjanları kılavuzunu yayınladı. Bu yılki LYS sınavları 18-19 ve 25-26 Haziran tarihlerinde yapıldı.

LYS sonuçları 18 Temmuz’da ÖSYM sonuç açıklama sistemine yayınlanacak. Öğrenciler kimlik bilgileri ile LYS sonuçlarını internet üzerinden sorgulayabilecekler..

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba ayrılabilir:

a) 2016-YGS’ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

b) 2016-YGS’ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,

c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.

Tercih süresi, 26 Temmuz-2 Ağustos 2016 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizitamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

Lisans Yerleştirme Sınavı veya kısaca LYS, Türkiye ‘de yükseköğretime geçiş sisteminin ikinci aşaması olan sınavdır. Her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde 81 il merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başkenti Lefkoşa’da yapılır. Yükseköğretime Geçiş Sınavı ‘nda herhangi bir puan türünden 180 puan alan adaylar dilerlerse Lisans Yerleştirme Sınavları’na başvurabilirler. Yükseköğretime Geçiş Sınavı ‘nda bu barajı geçen adayların Lisans Yerleştirme Sınavı’na başvurmaları zorunlu değildir fakat LYS puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen aday öğrencilerin bu sınava girmeleri gerekmektedir. Lisans Yerleştirme Sınavı toplamda 5 ayrı oturumda gerçekleştirilmektedir. Lisans Yerleştirme Sınavları genellikle haziran ayında yapılmaktadır. Fakat sınav tarihleri girilen yıllara göre değişmektedir. Aday öğrenciler istedikleri kadar oturuma girme haklarına sahiplerdir. Genellikle LYS ile alan bir bölüme yerleşmek için en az 2 LYS oturumuna girmek gerekmektedir. Aday öğrenciden her bir oturum için ayrı ayrı ücret talep edilmektedir. Bu ücret 2016 yılında 35 Türk Lirası olarak açıklanmıştır. Öğrenciler ortaöğretimde eğitim gördükleri alan dışındaki bir oturuma girerlerse bu durumda adayın puanı kırılmaz. Puan kırılma olayı sadece üst üste iki yıl sınava giren adayların girdiği ikinci sınavda uygulanır ve adayın OBP’si yarı yarıya düşürülür. Aday öğrencinin puanının kırılmasının sebebi bir önceki yıl bir bölüme yerleşmesi ile alakalı olup alan dışı tercih ile bir alakası yoktur. Lisans Yerleştirme Sınavı’na dair başvurular ve sonuçlar ÖSYM AİS ‘ten duyurulmaktadır.

2016 Lys Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Özet Bilgiler

  • ÖSYM 2016 LYS Sonuçları (YGS ve Yerleştirme Puanları Dahil)18.07. 2016 . Geçersiz TC/YU NumarasıŞifre 6 karakterden az olamaz. T.C. Kimlik / YU Numarası Aday Şifreniz.
  • 18 Temmuz’da açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı ( LYS ) sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar için tercih süreci başlamıştı.
  • 18 26 Haziran tarihleri arasında yapılan LYS sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Üniversite adayları YGS ve LYS sonuçlarına göre tercihlerini yapacaklar.
  • Hürriyet>Gündem>Yök> LYS tercih yerleştirme 2016 sonuçları ne zaman açıklanacak ?  2016 LYS tercih sonuçları için artık geri sayım başladı.
  • Uzun süredir heyecanla beklenen ' LYS sonuçları ne zaman açıklanacak ?" sorusunun yanıtı geçtiğimiz gün yanıt buldu.
  • LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ?  Henüz ÖSYM’den konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken sonuçların önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.
  • Ana Sayfa Eğitim Haberleri 2016 LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?  ÖSYM ye atılan mesaj sonucunda 14 00 da açıklanacağı öğrenildi.
  • 2016 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak ? İşte LYS sonuçları ve tercihleri ile ilgili merak edilenler..
  • LYS sonuçları açıklandı mı? internetin en çok konuşulan konularından birisi.  yaşamını etkileyecek 2016 LYS sonuçları açıklaması ne zaman açıklanacağı merakla bekleniyor.
  • 2016 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak ?  2016 LYS sonuçları erken mi açıklanacak ? Kesin sonuçlar ÖSYM’nin internet sitesinden bu şekilde açıklanmış .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir